Животозастраховането у нас е с дял от 0,3% от БВП докато в Европа (без Русия и Украйна) делът е 4,5% от БВП, съобщиха от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) на семинар.
Общият премиен приход в животозастраховането у нас е 252 млн. лв., или по едва 35 лв. на човек. В сектора оперират 16 компании, които са изплатили 70 млн. лв. обезщетения само до 30 септември 2012 г. Инвестициите на животозастрахователните компании са за 872 млн. лв.
Инвестициите на европейските животозастрахователи са 6,1 трл. евро., а средната премия на човек е 1 072 евро годишно. Най-големи са вноските в Швейцария (3 200 евро на човек на година), Дания (3 000 евро), Швеция и Великобритания с по 2 500 евро.
От асоциацията акцентираха, че само застраховка Живот може да даде повече отколкото е внесъл човек в случай на застрахователно събитие като смърт или временна нетрудоспособност. При другите инвестиции обикновено се получава само началната инвестиция, плюс натрупаната доходност, като такива са вложенията във взаимни фондове, акции, облигации, ДЦК, недвижимо имущество, банкови влогове и пенсионни вноски.
При дългосрочните застраховки живот още от първия ден се ползва застрахователно покритие от например 20 000 лв., дори и да е внесена само първата месечна вноска.
От АБЗ отчитат, че за периода от 2003 г. до септември 2012 г. са изплатили 736,4 млн. лв. като обезщетения, като според тях е мит, че „застрахователите не плащат“.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?
Големият проблем на 2025 година е увеличеният капитал на Българската банка за развитие
преди 12 години Абсолютно ненужна дейност, пак много са се излъгали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нормално... Като се сещам какви смотльовци и връзкари са в животозастрахователните компании. Какви да са им резултатите?!Там нормални професионалисти почти не виреят, дори и в "елитните" отговор Сигнализирай за неуместен коментар