Електроразпределителното дружество EVN подаде молба за арбитраж в Международния център на Световната банка за уреждане на инвестиционни спорове, става ясно от съобщение на сайта на австрийската компания.
Причината са „нарушения на международното право“ и спорове с регулаторните органи във връзка с ценообразуването и компенсациите по изкупуването на енергията от възобновяеми източници. „Тези действия са причинили значителни щети на EVN и неговите дъщерни дружества, се казва в съобщението на компанията.
Още през март EVN предупреди за големите си загуби от изкупуване на енергия от ВЕИ, които в периода 1 юли 2012 – 1 март 2013 година надхвърлят 100 млн. лева. Тези разходи дружеството прави в изпълнение на задълженията си като обществен доставчик на енергия, изкупувайки електричеството от централите на преференциалните цени, определени от ДКЕВР.
Припомняме, че електроразпределителните дружества дадоха прогноза за количеството на изкупуваната енергия преди промяната на цените от 1 юли 2012 година. В последвалите месеци обаче имаше истински бум на присъединяване на нови ВЕИ-централи и се оказа, че количеството, което трябва да бъде изкупувано е значително по-голямо.
От EVN не уточняват каква е сумата в арбитражния иск. Надеждите им са за бързо партньорско разрешение и за двете страни.


От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
преди 12 години Време е ЕВН да им намажем ските! ВЪН от страната ни *** грозна и гадна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ТЕ имат правото да не са никога на загуба - ще ти сложат такса електромер ако решат и 100лв! - продадени сме много яко на това ниво дето ни чук**ат, и в тази плоскост нямаме права, освен задължения! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Те на тази дума още не и знаят значението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Принципно трябва да се оставят на загуба за да се махнат сами.Иначе тези протести за оставка на правителството с нищо не ускоряват решаването на тези проблемите в енергетиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Принципно трябва да се оставят на загуба за да се махнат сами.Иначе тези протести за оставка на правителството с нищо не ускоряват решаването на тези проблемите в енергетиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Утре си поръчвам соларни панели made in BG и ше ви набера лайката, *** ***! Нали държавните харчове са и мои харчове - бойкот, ваща лайка!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години :-). T2 и *** хора тук просто да се оправят. Съдбата им става все по-заслужена.. глад, мизерия и смърт в калта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Най напред руснаците за 1 милиард, сега и ЕVN ...дали нашият фалит не е по близо отколкото гръцкия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар