ЮНЕСКО, Еврокомисията и много от жителите на Банско няма да търпят ново застрояване на Пирин. Това каза Александър Дунчев от WWF пред БНР по повод намеренията на екоминистерството да актуализира Плана за управление на природния парк заради строителството на втори лифт.
Преди дни вицепремиерът Даниела Бобева и заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев съобщиха, че държавата подкрепя изграждането на втори кабинков лифт в Банско, защото България има възможност да посрещне четири пъти повече туристи в ски курортите ни – до 1,5 млн. на година.
Екоминистърът Искра Михайлова каза вчера, че за да се строи втори лифт, проектът трябва да бъде заложен в новия План за управление на Национален парк Пирин или да бъде актуализиран съществуващият план.
"Тази вратичка е изключително опасна – нарушават се закони, тъй като решението, което правителството всеки момент иска да вземе за промяна на Плана на парк "Пирин", не е подкрепено с екологична оценка. Ще бъдат нарушени европейските директиви и българските закони и ще последва нова наказателна процедура от страна на Брюксел, подобна на тази, която инициира тройната коалиция през 2007 г"., каза Дунчев.
С подкрепата си за втори лифт над Банско правителството показва, че е "изцяло зависимо от олигарсите", смята той.
Дунчев подчерта, че има поредна заплаха Пирин да бъде изключен от списъка на ЮНЕСКО.
Всяко правителство, което е скочило срещу обществения интерес за опазването на национален парк "Пирин", бързо е паднало или не е спечелило следващите избори. Вероятно ще има протести, заяви природозащитникът.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Днес ще има придвижване на военна техника към полигона "Корен"
Жега: Цялата страна с жълт код днес, очакват се 39°
На 29 юни се почита Св. Петър, любимият ученик на Христос
преди 12 години Само, където изпълнителният директор на Юнеско е казал, че може да се строи вътре в ски зоната. Чудя се защо лъжат най-нагло по този начин? А сетих се,... защото псевдо екоозите по принцип си лъжат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Парижкия клуб или Венецианската комисия? - са му наредили на ЕК... отговор Сигнализирай за неуместен коментар