IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ще се отрази на туризма бъдещият мегакомплекс "Дестинация Рила"?

По мегапроекта ще работят чужденци и средствата от него също ще се насочат навън, смята експертът Румен Драганов

08:45 | 05.11.13 г. 9
Как ще се отрази на туризма бъдещият мегакомплекс "Дестинация Рила"?

„Дестинация Рила“ се изпълнява в партньорство с няколко световни компании и институции с опит в сектора. Сред най-големите партньори са Accor Group, най-големият хотелски оператор в Европа, PGI Management, лидер в управлението на курортни комплекси, Schneider Electric, компания лидер в енергийния мениджмънт, "Маркан", водеща българска строителна компания, Cluster Montagne, Асоциация на най-големите френски фирми, специализирани в развитието на планински региони и селища с потенциал за планински туризъм, Френско-българската търговска камара, European Association of Elected Representatives from Mountain Regions, Посолството на Франция в България и др.

Екологичен ли ще бъде той?

По-рано Андрей Ковачев, експерт от Движение „Балкани”, и Вера Петканчин от организацията „Граждани за Рила" алармираха, че кабинетът „Орешарски” се притеснява повече от начина на представяне на мегапроекта „Дестинация Рила”, отколкото за строителството на границата на Националния парк „Рила”.

По думите на Андрей Ковачев проектът с обща площ от 8 000 хектара попада върху територия с вековна гора на границата на националния парк.

„Това са знаменитите заменки на олигарха Ковачки. Преди години, когато бяха очертани пистите, които той искаше да направи в региона, бяха направени скандални заменки с храсталаци в равнините, купени от частни собственици”, посочи представителят на Движение „Балкани” пред bTV.

Той допълни, че комплексът ще попада в зона от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.

Същевременно според информацията, подадена от "Хавас", осъществяването на „Дестинация Рила“ е напълно съобразено с последните европейски практики за грижата за природата – по-малко влияние върху околната среда и въвеждането на първите в България „car-free”- зони.

Освен това по техни думи "Дестинация Рила” вече е подкрепена от общинските администрации на градовете Самоков и Сапарева баня, които са включили изграждането му в Общинските стратегии за социално и икономическо развитие на градовете. Проектът е представен и в Българската агенция по инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 9 rate down comment 4
data
преди 10 години
След Станишко и Орешарски "успешно" се справиха с черноморието по време на предходното им управление, сега явно е ред на бетонирането на планините !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 2
mailoff
преди 10 години
Мисля си, че правителството се хваща във фантасмагорични проекти, за да разсее общественото внимание от скандалите, които тресат държавата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 5
Silveto
преди 10 години
Над 2 млн. бора ще бъдат изсечени в Рила, което определено ще наруши природния баланс в района. Да не говорим, че доколкото знам проектът е да се стои в национален парк, където това е забранено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
Дестинация Рила се изпълнява в партньорство с няколко световни компании и институции с опит в сектора. Сред най-големите партньори са Accor Group, най-големият хотелски оператор в Европа, PGI Management, лидер в управлението на курортни комплекси, Schneider Electric, компания лидер в енергийния мениджмънт, "Маркан", водеща българска строителна компания, Cluster Montagne, Асоциация на най-големите френски фирми, специализирани в развитието на планински региони и селища с потенциал за планински туризъм, Френско-българската търговска камара, European Association of Elected Representatives from Mountain Regions, Посолството на Франция в България и др.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
SSIW
преди 10 години
Така е, заплатите на обслужващия персонал и евентуално някакъв оборот в храни, напитки и консумативи, които ще се доставят за ол-инклузив-а. Въпроса е , с ръста на туристите, който се очаква от проекта, дали приходите по тези пера, които ще остават в БГ, ще превишат оборотите, които се реализират в момента (при сегашното ниво на туризма в региона)? Също така е хубаво да се оцени, какви са перспективите за повишаване на посещаемостта, със собствени маркетингово усилия и прогнозния ефект също да се вземе предвид, като се прави съпоставка на дивидента в единия и в другия случай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
Ани Василева
преди 10 години
Едно не разбирам..... откъде ще дойдат пари за този мащабен проект. Защото това на са лев или два. Кои са фирмите, които ще ги дадат. Това са важни въпроси, на които трябва да се намери отговор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 4
mailoff
преди 10 години
Много по-добре е да развиваме курортите, които вече имаме, отколкото да строим нови. Всъщност легловата база в зимните компекси е предостатъчна. Единственият проблем все още е липсата на адекватни съоръжения за каране на ски и сноуборд. Ето, в Банско например процесът се саботира от разни платени структури, което води до проблеми с туризма. Нито българите, нито чужденците искат да висят по опашки на лифтовете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 5
Gold Zombie
преди 10 години
Анализът ми хареса. Добре ги вижда нещата г-н Драганов.Хората от Самоков и сега са прецакани покрай Боровец. Освен собствениците на някоя и друга механа, общо взето никой в града не усеща икономическа изгода от хилядите, които посещават Боровец всяка зима. Финансово усещат, че до града им има ски писти и туристическа индустрия, само ако работят като обслужващ персонал. "Печалбата" от което е смешно да се сравнява, ако имаха възможност да предоставят хотелски услуги на туристите. Но такава възможност разбира се нямат. Няма и да имат и с новия мега проект, ако се реализира. Нито те, нито жителите на Сапарева баня. а пък с изсичането на гората ще загубят и всички останали в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още