Собственикът на „Ремотекс“ иска от държавата общо 85 млн. лева, за да се осъществи продажбата на предприятието. Задълженията на завода са в размер на 25 млн. лева, а останалата част от 60 млн. лева е допълнителното плащане, което собственикът на завода иска от държавата, за да й го продаде обратно.
Това заяви пред Investor.bg представителят на КНСБ в предприятието Бойка Боева във връзка с преговорите, които Министерство на икономиката води със собственика на "Ремотекс" за обратното придобиване на завода и преминаването му в държавни ръце.
Припомняме, че още през декември стана ясно, че държавата е започнала разговори за придобиването на завода. Миналата седмица икономическият министър Драгомир Стойнев обаче съобщи, че преговорите между двете страни по сделката буксуват, защото собственикът на „Ремотекс“ иска необосновано висока сума за предприятието.
Тогава Стойнев отказа да коментира размера на исканата от собственика на "Ремотекс" сума.
„Нормално е сумата да се струва неаргументирано висока, като се има предвид, че когато предприятието е било приватизирано, е било продадено за 9,3 млн. лв. Нормално е в завода да дойде и независим оценител, който да направи реална преценка за стойността на активите му“, коментира Боева. Тя обаче не знаеше дали такъв независим оценител вече е влязъл в предприятието.
По неофициална информация държавата предлага на собствениците 9 милиона лева, колкото е приватизационната цена за цялото предприятие, продадено през 2002 година заедно с дълговете от 25 милиона лева за заплати, осигуровки и към кредитори.
За съдбата на завода вероятно ще има яснота тази сряда след заседанието на Министерски съвет: "Вече имаме обещание, поето от премиера Пламен Орешарски, че проблемите на "Ремотекс" ще бъдат повдигнати на предстоящото заседание на кабинета идната сряда (29 януари). Все още нямаме информация какво точно ще се направи", допълни Боева.
Тя уточни, че от 1 февруари започва поетапни съкращения на работници в предприятието. Официално предупреждение за това бе внесено преди седмици от изпълнителния директор на предприятието Сабин Спахиев в Регионалната служба по заетостта в Хасково. Очаква се да бъдат освободени общо 300 работници, като в момента на трудови договори в завода работят над 500 души.
Опитите на Investor.bg да се свърже с представител на ръководството на "Ремотекс" за коментар до този момент остават неуспешни.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 12 години Голямата издънка на Стойнев, я мажат с голяма лъжа, че собственика е виновен, а не че министъра нагло излъга за очевадно, невъзможно, голо и нагло обещание за одържявяване. За жалост подето и от синдикатите, вместо да го изобличат и отложено и убито недоволството на нещастните и наивни работници.Поредната динена ***. Практика която перфектно умеят и за жалост само това правят. Както народа иска и съответно получава в изобилие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ногу скъпу за тос издънен барутник бе друари?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години долни мръсницисоциалисти ама друг пътсоц-мафиоти по им отиваи като си помисля че Станишев си е купил председателското място на ПЕС все повече се отвращавам от ЕС и от заблудите за "доброто" европейско бъдеще отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Що бе пичове?! Ще си купим завод с пари от наще данъци! Аз лично ще съм горд собственик на няколко квадратни см от тоз завод! Аз съм горд социален социалисит! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Нещо" можеш ли да направиш?...Така, че кервана, кучетата........и така отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дори не разбрах за чий го купуват. Тия май съвсем откачиха. То бива, то може ама това си е ачик, ачик измама на наш груб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ремотекс, Химко, да се готвят Кремиковци и ОЦК и "напред към светлото социалистическо бъдеще на милата ни Родина България". Понеже Луканов го няма Жан Виденов може да го замести при закриването на "СОЦИАЛИЗЪМА" и следващия преход към "пазарна икономика".А аз се чудих защо правителството емитира дълг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Какво се чудите ?Стойневчето заяви, че ще дава 50 млн за Химко. Защо да не му поискаш едни 80 млн., и без това не си ги вади от джоба. Всичко е за благото на народа. Даже местиха една пешка напред - уволняват хора след една седмица. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Етоа как се прави когато можеш купуваш, после източваш а когато доидеш на власт продавап съсипаното шпредприятие на държавата. Това БСП са адските мастий.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аз съм много по-скромен, ще поискам за чорапите ми от МИЕТ само 500 бона :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар