"Видеолукс Холдинг", собственик на веригата за техника "Технополис", е подписал предварителен договор за покупката на българското поделение на веригата Praktiker. Това потвърди за Investor.bg собственикът на компанията Божидар Колев.
„В момента сме на етап предварителен договор с компанията-майка в Германия. Предстои да финализираме сделката след одобрение на Комисията за защита на конкуренцията”, каза Колев.
Той отказа да коментира цената на сделката, като посочи, че това е договореност с "Практикер България" - дружеството, което представлява веригата у нас.
Новият собственик на Praktiker ще запази концепцията на бизнеса от типа "направи си сам" и ще продължи да я развива под германската марка.
„Инвестираме в бизнеса "направи си сам", защото имаме опит на ритейл пазара. Вярно е, че това е конкурентен бизнес и в него има много играчи, но в същото време има и добро бъдеще, заради добрите позиции в световен мащаб“, представи аргументите новият собственик.
Германската верига има общо девет магазина в осем български града и 567 служители.
През 2012 г. в България, където компанията има около 600 служители, беше отчетен спад на продажбите от 4,4% до 90,2 млн. лева, но това намаление показва стабилизация на фона на спада от 12% за 2011 г., от 21,8% за 2010 г. и срив от 25,3% за 2009 г. спрямо предходната. И докато през последната предкризисна 2008 г. компанията е отчела приходи от продажби в размер на 183,8 млн. лева, четири години по-късно те са с над 50% по-ниски – 90,2 млн. лева. Данни за 2013 г. засега не са представени.
Германският собственик продава бизнеса си на всички пазари, където присъства, след като миналата есен влезе в процедура по несъстоятелност.
Едва вчера стана ясно, че изпадналата в несъстоятелност компания е продала своите 27 филиала в Румъния. Местната компания Search Chemicals S.R.L. поема и всички 1600 служители, съобщи в сряда в Хамбург синдикът Кристофър Сийгон, цитиран от DPА. Финансовите подробности не бяха оповестени.
В Румъния марката Praktiker трябва да продължи да съществува. Мениджърите там са успели да стабилизират бизнеса въпреки обявилата фалит германска компания-майка.
Припомняме, че първи бяха продадени магазините на веригата в Люксембург. Преди две седмици бе приключена и продажбата на украинската дъщерна компания – четирите обекта заедно с 380 служители бяха поети от инвеститора Kreston Guarantee Group. Всички магазини там ще продължат дейността си, а служителите ще запазят работните си места, увери синдикът. Като цяло холдингът, който управлява магазините зад граница - Praktiker International GmbH, се състои от 11 дъщерни компании, а процедурата за фалит тече от октомври.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"