Украйна е един от най-големите пазари, намиращи се в географска близост до България, което го прави изключително интересен за българските износители, заяви в предаването Investbook на Bulgaria On Air Иво Тодоров, председател на Асоциацията на българските износители (АБИ).
По думите му България е в традиционно добри отношения с Киев, където има и сериозни български инвестиции не само в сферата на търговията, но и в производството. Ето защо кризата там ще има негативно отражение върху нашите износители. Тодоров подчертава, че в Украйна има 200 български фирми, работещи посредством свои представителства и производства, а този брой не е никак малък.
“В Украйна имиджът на българските продукти е много висок”, категоричен е председателят на АБИ. Той смята, че продуктите на България са много конкурентоспособни не само като цени, но и като качество.
В Украйна оперират всички големи западни компании във фармацефтичния бранш и има сериозен сектор от местни компании, произвеждащи лекарства, каза още Bulgaria On Air Владимир Стойчев, директор Търговски отдел в Софарма.
По думите му е възможно в Украйна да има инфлация и да се стигне до намаляване на обемите на продажбите. Въпреки това Софарма гледа оптимистично напред, тъй като търгува с бързооборотни продукти и потреблението няма да спре.
“Наблюдаваме събитията спокойно, но с внимание”, подчерта Стойчев.
Той посочва, че има реален риск от обезценяване на валутата, но въпросът е дали ще се вземат предварителни мерки за намаляване на евентуалните загуби от всеки отделен икономически субект.
Тодоров твърди, че ситуацията в Украйна не изглежда никак добре. Според него тя е много по-различна от тази в Гърция, където има чисто икономическа криза, докато в Киев тя е преди всичко политическа.
“Едно сближаване на Украйна с Европейския съюз би било положително за България”, посочва Тодоров. Това е така, защото страната ще се възползва от всички преференции, които ще донесат груповите преговори. Въпреки това той не е сигурен колко бързо би могъл да се случи този процес.
Тодоров очаква, че едва след като се сформира редовно правителство ще има яснота дали Украйна ще се сближи с ЕС, или ще продължи да е в междинно положение между Европа и Русия.
Като цяло Тодоров смята, че 2014 г. ще е тежка за българските износители, защото водещите експортни пазари за страната се намират в “деликатна ситуация”. Той смята, че бизнесът не очаква държавата “да му бъде майка”, но лобирането от страна на правителството в полза на българските интереси е нещо задължително.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм