"Софийска вода" АД иска увеличение на цената на водата в София с 14 стотинки на куб. метър от 1 юли 2014 година с мотив, че цената на ВиК услугите е единственият източник на инвестиции за компанията, а и повишението е в съответствие с разчетите си за 2014 година, съобщиха от дружеството.
Така водата за столичани ще струва 1,61 лева без ДДС за куб. метър, вместо досегашните 1,47 лева.
Бизнес планът на „Софийска вода“ за периода 2014 – 2015 година е изработен съобразно указанията на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). В него са предвидени инвестиции за тези две години в размер на 80 млн. лева, допълват от дружеството.
Според общинските съветници от БСП в Столичния общински съвет водата в София не трябва да поскъпва.
Припомняме, че през пролетта на 2013 година дружеството също беше внесло искане за увеличение на цената на водата с 14%. Тогава от ДКЕВР обявиха, че ще предложат намаление на цената с 4%. В резултат „Софийска вода“ се отказа от претенциите си и изтегли своето искане.
През лятото на миналата година пък се разгоря спорът между „червените“ общински съветници и „Софийска вода“ по повод концесионния договор на дружеството и изпълнението на записаното в него. От софийската организация на БСП поискаха да бъде прекратена концесията на столичното ВиК дружество, с мотив, че то не изпълнява задълженията си за намаляване на загубите на вода.
Процедурата за отнемане на концесията обаче е в правомощията на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране. Прекратяването на договора трябва да стане след като регулаторът установи неизпълнение на записаното в условията. Такива предписания ДКЕВР не е правила.
През есента СОС отхвърли и искането за референдум за прекратяване на концесията на „Софийска вода“, поискано от общинските съветници от БСП.


SENSHI 33 идва на 5 септември с Grand Prix в тежката дивизия
27 пострадали при катастрофи за последните 24 часа
Една варненска местност остава без вода днес
Един човек е загинал при пожар у нас през последното денонощие
Започна 34-тото издание на фолклорния фестивал „Варненско лято“
Природният газ в Европа с най-голям месечен ръст след март
Украйна е напът да разшири зоната на поражение по фронта с Русия
Йената поскъпна след координирана интервенция на Япония и САЩ
Как климатичните промени водят до по-чести огромни пожари в Европа
Иън Пармитър: Президентът Тръмп търси победи
Mercedes отзовава над 310 000 коли заради дребен дефект
10 спортни седана за истински шофьори
Звезда от Top Gear отнесе две големи глоби за превишена скорост
Летящо колело размаза кола на магистрала
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
SENSHI 33 идва на 5 септември с Grand Prix в тежката дивизия
Испания уведоми ЕК, че нито един мигрант от Сеута не е влязъл в Европа
Втори ден издирват 80-годишна жена от Ямбол
Гръмотевична буря взе жертва в Германия, горски пожар излезе от контрол
MrBit Втора лига на живо: Как може да гледате мача Хебър срещу Вихрен