Вероятно от 1-ви септември работещите в Спешна помощ в София ще преминат на 7-часов работен ден, а заплатите им ще бъдат повишени с 15-20 процента чрез вътрешно преразпределение на ресурса в столичния център. Това каза пред БТА изпълняващият длъжността директор на Центъра за Спешна медицинска помощ-София д-р Александър Златанов.
Той обясни, че в момента се консултира редът, по който това да стане. „Това, че не са преминали с години на такъв режим, е огромна грешка и е отнела доста привилегии и пари от работещите. Напълно изпълнимо е. В момента се извършва подготовка за преминаването към такъв намален работен ден“, коментира Златанов. И допълни, че подготовката ще трае един или два месеца.
По отношение на лекарските дежурства Златанов каза, че те ще си останат 12-часови, но при изчисляване на работната заплата ще се имат предвид по-малко необходими отработени часове. „Проста сметка показва, че по индиректен начин ще се увеличи възнаграждението на всеки лекар с 15-20 процента. Интересно ми е защо този ресурс е спестяван дълги години?", попита риторично той.
Относно назначаването на нови хора в Центъра директорът каза, че до няколко месеца трябва да заработи по-добре схемата за назначаването им. Идеята е месечно да се назначават поне по 7-8 медицински лица.
„Явно всички са очаквали, че за един месец ще има драстично или поне някакво увеличение на заплатите, което няма как да стане за 30 дни, просто заради процедури, които се спазват при увеличаване на работните заплати“, обясни Златанов в коментар на започналите преди дни нови протести на спешните лекари.
На въпрос какви други възможности има за увеличение на заплатите на медиците в сектора той отговори, че това зависи от здравния и от финансовия министър. „Доколкото знам, министър Таня Андреева е договорила и има такива разчети за увеличаване на основната работна заплата на работещите в спешната помощ от 1 януари 2015 година“, посочи Златанов.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Нина Добрев изненада с нова прическа, вече е блондинка
Проверка откри незаконни палатки и каравани в местността Паша дере
Ангел Мавровски: Скоро няма да останат животни, които да ваксинираме
Минимален гардероб, максимален брой комбинации