Правомощията на служебното правителство не би трябвало да бъдат увеличавани по посока възможност за поемане на нов държавен дълг. Такова мнение изрази професор Христина Вучева, финансов министър в служебния кабинет на Ренета Инджова, пред радио Хоризонт. Причината е, че подобни решения не са в компетенциите на изпълнителната, а на законодателната власт.
Освен това според проф. Вучева не е и необходимо да се залагат възможности за теглене на нови заеми, тъй като става дума за период от около три месеца. „Спокойно всичко, свързано с подобни въпроси, може да се реши от новия парламент и новото правителство“, смята тя.
На този етап изобщо не може, а и не бива, да се говори за спасяване на България, тъй като няма опасности, които да ни застрашават. Ако обаче продължаваме така активно да говорим, сами може да си създадем проблеми, предупреди Вучева.
„На фона на повечето от останалите европейски държави сме с едни от най-ниските дългове, най-ниските дефицити и няма страна, която да има такъв фискален резерв като нашия“, изтъкна тя.
Към момента фискалният резерв на България е около 8 млрд. лв. и ако от него се премахнат неприкосновените пера, каквито са Сребърният фонд, парите за преструктуриране на енергетиката и парите от ЕС, които по същество са чужди пари, остават около 1-2 млрд. лв., които биха били напълно достатъчни, за покриване на дефицита в бюджета, изчисли финансистът.
Положението изобщо не е страшно и ако някой се опита да управлява бюджета както трябва, няма да има нужда нито от увеличение на дефицита, нито да се емитира дълг, обясни тя.
По повод предложенията за отваряне на кредитните досиета в Корпоративна търговска банка (КТБ) проф. Вучева посочи, че никъде в нормативната база не се предвижда подобна възможност. Именно заради това според нея е нужен специален закон за КТБ, който да изведе кредитите в отделна банка, за да може по тях да се работи и да се види дали ги има криминалните действия, за които се говори.
„Такава беше и първоначалната идея – да има специален закон за КТБ, но тя беше отхвърлена. Тя трябваше да бъде доразвита, а не да бъде потулена“, завърши професорът.
Свързани компании:


Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Интер разгроми Комо в мач от 14-ия кръг на Серия А
Правителството в Скопие опитва да изиграе Европа за българите в РСМ
Липсата на приет бюджет за 2026 година не би попречила за влизане в еврозоната
Манчестър Сити надви Съндърланд
Нова атомна централа няма да свали цените на тока
преди 11 години Хм, ясно чух позицията лично от проф.Вучева /в Референдум по БНТ/, където тя категорично беше за спазване на сега съществуващия закон, бил той добър или лош и не подкрепи създаването на законови изключения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Колко души от ***, населяваща тукашните територии, са разбрали нещичко от аргументираната и много премерена позиция на проф. Христина Вучева? Нека не забравяме, че проф. Вучева не е само преподавател и теоретик, но беше финансов министър в служебното правителство на Ренета Инджова. Но по разните форуми и форумчета някои туземни индивиди я наричат "червена кукувица" и други подобни, обиждащи личността, епитети. Както обикновено кратунчовците не обсъждат тези и идеи, а личности и техният "съмнителен" произход и морал. Така е със сбърканите племена. По бедността и изостаналостта от цивилизацията ще ги познаете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар