Българо-индийският джойнт венчър „Прайм стар петролиум енд инфрастракчър“ откри завод за опаковане на течен битум край град Биванди на 25 км от Мумбай, съобщи за Investor.bg ръководителят на Службата по търговско-икономически въпроси (СТИВ) в Индия Стефан Йонков.
Заводът ще работи като подизпълнител на индийския държавен петролен гигант Hindustan Petroleum Corporation Limited, за което е спечелил търг за реализацията на проекта на база „проектиране, строителство и експлоатация“.
Това е първата мащабна българска инвестиция в Индия, а българо-индийският завод, разположен на площ от 28 декара, има дневен капацитет за опаковане на битумни варели от 450 тона на смяна.
Инвестицията, съгласно индийското законодателство за допускане на преки чуждестранни инвестиции в страната, е с 49% българско участие и 51% индийско участие.
Българската страна е предоставила инвестиционна, инженерингова и технологична помощ при реализацията на проекта. Пълното въвеждане на завода в експлоатация е ръководено от командирован екип български инженери.
Предвижда се през завода да преминат и да бъдат пакетирани над 1 милион тона пътен битум през следващите 8 години. Договорът с индийския гигант е с опция за допълнително продължаване на партньорството.
Проектът се вписва в новата кампания на индийското правителство „Направи в Индия“, насочена към привличане на преки чуждестранни инвестиции в страната.
„Това е един успешен пример за качествата и способностите на българските предприемачи, инженери и специалисти. В тази конкретна инвестиция България допринесе с инженерна помощ, където традиционно имаме световни успехи“, коментира Йонков.
Снимки от завода вижте в галерията на Investor.bg


България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Варна ще помага на Бургас за "Евровизия" с логистика и съпътстващи събития
„Испански страсти“ завладяват тази вечер Летния театър във Варна
Къмпинг за начинаещи или как да избягаме от глада в гората
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Новините в развитие
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
От Ибиса до Лозенец: Pomboklap с първо участие на морето ни
Обявяват частично бедствено положение в община Трявна заради “ЕМКО“
Ефремова: Координацията между институциите по случая с пребитото дете не е била на ниво
Евтим Милошев: "Евровизия 2027" е огромна възможност за България
Нови правила в ЕС за опаковките: Целта е рециклиране над 70%
преди 11 години Няма ли информация за размера на инвестицията, за броя на работните места, за средните трудови възнаграждения? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Повече работни места за индийците и по-малко за Българите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар