Поели сме ангажимент до края на март да предложим цялостна стратегия за еволюция на пенсионния модел, така че да се реши проблемът с дефицита в Националния осигурителен институт днес и да се намери решение за поколения напред. Това каза съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев пред bTV.
Кънев не пожела да влезе в детайлите на отделни предложения, които РБ ще предложи по време на предстоящите дискусии на четиристранно ниво, но посочи, че са необходими много анализи, компромиси и експертни оценки, както и оценка на въздействието на реформата за различни периоди.
По думите му всякакви изолирани мерки като предложената в последните дни на 2014 година възможност за избор за прехвърляне на частните партиди към НОИ не могат да бъдат определяни като реформа.
Той заяви, че е възможно да има лични партиди в НОИ, но уточни, че по-важният въпрос е възможно ли е да се постигне съгласие между експерти, политици, общественици, работодатели и синдикати, за да се предложи един разумен модел с 30-годишна перспектива, който да гарантира по-добри пенсии и повече сигурност за днешните пенсионери и за тези след 30 години. Кънев изрази надежда, че това е възможно, но не става с едностранен натиск.
"Сигурно е, че през 2015 година трябва да бъдат започнати някои важни промени, защото ако не бъдат стартирани още в първата година от управлението, после това трудно може да стане", каза той.
Спорните поправки в пенсионното осигуряване бяха приети изненадващо след среща на правителството и синдикатите в неделен следобед, две седмици преди Коледа. Беше дадена възможност за свобода на избор на пенсионен фонд за родените след 1959 година и за навлизащите на пазара на труда от 2015 година, като се предвижда изборът да става еднократно.
В дните преди празниците беше договорено въпросните текстове от закона за ДОО да влязат в сила през следващите три месеца. Това стана след като от Реформаторския блок остро възразиха срещу предложението. Бе постигнато съгласие поправката да остане „на изчакване”, докато се премисли, редактира и постигне съгласие.
Всичко по темата за пенсионната реформа четете тук


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе


преди 11 години ГЕРБ: Българите трябва да внасят в хазната, а не да получават от нея33 млрд. лв. са малка част от икономиката, счита председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова- Разбира се, българина трябва да има само 1 избор- НОИ, да внася поне 60 години и да се пенсионира на 100 :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Защо трябва прибързано да се правят такива важни реформи като на пенсионната система??? Тя засяга милиони работещи и трябва д бъде обмислена добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не съм се и съмнявал, че идеите ми са непопулярни. С популярните идеи стигнахме до това положение и понеже сме най-умната нация от индивидуалисти - логично първи ще изчезнем от карта на Европа и ще се претопим в другите нации. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Едно да искаш, друго е да можеш , трето и четвърто е да го направиш ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ти си готов за министър! Как не са се сетили до сега :D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Как функционира пенсионната система - пенсиите зависят от работещите. Малко и ниско заплатени работещи - малки пенсии.За да се направи реформа -трябва да се наблегне на увеличение на раждаемостта и образованието.- На първо място -повишаване качеството на образованието- Семейно подоходно облагане- Детски за всички деца до третото вкл. (за досега родените остава по старому)- пенсията да зависи от броя на децата които работят или учат- пенсионната вноска да се увеличи с 2% за всички като се направи отстъпка от нея в зависимост от броя на децата -учащи или работещи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не се хващай за това "земеделец" . Просто дадох пример какво беше направил ТЖ . Ако някой си спомня пенсиите тогава изобщо не бяха големи - обаче кой каквото можеше да произведе по селата : тютюн , яйца , *** , мляко и т.н. 100 % се изкупуваше и доста хора с мнооооого бачкане направиха не малко пари . Наричаш го помощи - ок . няма лошо щом ти харесва отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години :) Има доста неща който не разбираш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години СЕГАШНОТО НЕ Е МОДЕЛ , А СРЕДСТВО ЗА ИЗТОЧВАНЕ НА ПАРИТЕ НА НОИ!Не се ли смущаваш от липсата на ИНДИВИДУАЛНА партида в която да са отразени събраните от теб средства?! Не те ли притеснява факта, че чрез БЮДЖЕТА плащаш и вноските на стотици хиляди държавни хрантутници от заплатите на които не се внася и лев в НОИ?! Или и ти си от тези хрантутници?!Не те ли смущава че парите на НОИ се ползват за СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ, че с тях се плаща на размножаващи се като *** мургавелковци , които са огромната част от трудоустроените пенсионери?!Как смяташ, колко дълго ще издържи тази "система" която има натрупани средства само за още една година и която няма изобщо приходи?!ИЗГЛЕЖДА, ЧЕ ИЗОБЩО НЕ СМЯТАШ! Това го правят и политиците!Скоро този филм ще свърши и това перпетомобиле ще спре!Ще разберете тогава какво е народен гняв!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Спирам че спора е суожен и не е по темата ама..1) Значи под "предприемач" разбираш дребен земеделец. Извини ме обаче.... 2) Ако държавата се ангажира с изкупуването, а ти имам предприемача, това си е жива помощ. Залудо работи, залудо не стой3) Дребния земеделец е МНОГО по-неефективен от едрия. Подобни насърчавания водят до неефективност, което както и да го гледаш не е добре.Виж, едно облекчаване на регулациите, за да могат предприемачите лесно да наемат и освобождават пенсионери би било добре отговор Сигнализирай за неуместен коментар