Последните визити у нас не са подкрепа за едно или друго правителство, а подкрепа за развитието на България с някои много ясни послания особено по отношението на върховенството на закона, борбата с корупцията, организираната престъпност. Това коментира пред БНР бившият външен министър, който в момента е депутат от БСП, по повод срещите в България на американския държавен секретар Джон Кери и британския външен министър Филип Хамънд.
Вигенин каза, че това са теми, които не са били решени по адекваен начин при първото правителство на Бойко Борисов и именно този сигнал трябва да бъде разчетен правилно от премиера.
"На практика България не успява да формулира и да отстоява собствения си интерес", каза Вигенин. Иска ми се оттук нататък много по-ясно да прозвучава българският интерес и то публично. Трябва да бъде ясно какви са посланията, посочи той.
Според Вигенин не може да се тълкува посещението на Джон Кери като опит за допълнителен натиск в една или друга посока върху нашата страна. „Мисля, че с прекалено голям драматизъм се натоварват подобни посещения. Трябва да свикнем, че те са нещо нормално. Допускам, че много хора останаха с впечатление, че вероятно има нещо скрито, което не е изказано, точно защото това, което излезе на преден план, беше доста скромно”, посочи той.
"Не мисля, че има какво ново да се каже. Контактите между правителствата и министрите са регулярни. Ако има нещо да се коментира, то се прави във форматите на НАТО, на ЕС", допълни бившият министър.
Вигенин няма притеснения, че България се е самонатоварила с ангажименти, които трудно биха могли да бъдат изпълнени. "Страхове имахме, в някакъв смисъл все още имаме, по отношение на енергетиката и заявките, че е възможно да се постави въпросът за шистовия газ, но заявката на премиера мисля, че беше ясна", каза той.
По думите на депутата има някаква представа, че когато идват у нас представители на стратегически партньори, те идват да искат нещо..."Но нормално е партньорите да имат различни интереси и по някои теми да няма съгласие. Всичко трябва да минава през преценката на българския национален интерес", заяви Вигенин.


Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого
Море 2026 г.: Фрапе - 3€, комплект чадър и шезлонг достигат 23€
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и на машини за добив и строителство
СДВР: Ивайло Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор