От производител на каучокови изделия „Видахим“ е станал производител на електричество, коментира във Видин енергийният министър Теменужка Петкова. Тя посочи за пример, че през 2013 година приходите на дружеството са в размер на 54 млн. лева, от които 52 млн. лева са от продажбата на електричество.
Припомняме, че с промените в Закона за енергетиката се ограничава изкупуването на електричество при преференциални условия от заводски централи и топлофикации. Това ще засегне дейността на 22 централи и 12 топлофикационни дружества. Едно от тях е „Видахим“ във Видин.
„Ако дадено предприятие произвежда ток по високоефективен или комбиниран начин и това е спомагателно производство към основната му дейност, то държавата се ангажира да изкупува тази енергия по преференциални цени, именно за да насърчава производството“, обясни Петкова, цитирана от енергийното министерство.
Тя обаче е категорична, че случаят с „Видахим“ не е такъв – дружеството не произвежда високоефективно, нито по комбиниран начин. От изкупуването на такава енергия само се увеличава дефицитът на Националната електрическа компания (НЕК), посочи още тя.
Данните на енергийното министерство сочат, че НЕК изкупува електричеството на „Видахим“ по цена от 140 лева за мегаватчас. В същото време цената на микса, продаван от държавната енергийна компания, е 125 лева за мегаватчас.
Петкова посочи още, че НЕК е започнала да изплаща част от задълженията си към видинското предприятие – тази сутрин са преведени 2,4 млн. лева и остават дължими още 8,7 млн. лева.
Във Видин енергийният министър е обсъдила с представителите на „Видахим“ варианти за продължаване на работата на компанията, става ясно още от прессъобщението на Министерството на енергетиката. Един от тях е дружеството да участва в търга за студен резерв, който ще организира Електроенергийният системен оператор (ЕСО) в края на април. Ако „Видахим“ спечели, ще може да запази 150 от предвидените за съкращение 300 служители.
Свързани компании:


Виц на деня - 30 юни
Мачовете по ТВ днес (30 юни)
Без ток във Варна на 30 юни 2026
Честваме събора на светите дванадесет апостоли на Иисус Христос
Времето във Варна на 30 юни 2026
Казусът с Anthropic показва най-лошия възможен начин за регулиране на AI
Йената достигна 40-годишно дъно спрямо долара
Подходът към изкуствения интелект може да определи бъдещето на ЕС
Иран е решен да контролира Ормуз
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Какво ви казва цветът на маслото за състоянието на автоматика
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Земетресение с магнитуд 4,2 е регистрирано в Гърция
Десет вълни украински дронове към Москва, унищожени са 50 дрона
Над сто венецуелци, депортирани от САЩ часове преди трусовете, са в неизвестност
Тръмп за срещата между САЩ и Иран в Катар: Може би е важна
Криза: Русия може да разреши производството и вноса на гориво с по-ниско качество
преди 11 години Точно така. Чистете наред от такива кърлежи, като видахимските. Още много са. Как така целият народ и бизнесът ще им плащат печалбите на тези кръвопийци? Да им ги плаща Михаил Миков и БСП, нали този регион си е техен от край време. Усещам как сега ще намалее драстично финансирането на БСП и на някои частни джобове. Нали от такива като Видахим се издържат партийни централи и разни политически обирджии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар