До три еделвайса ще категоризират условията и удобствата, които предлагат планинските хижи в България. Предложението е залегнало в проекта на Наредба за изискванията към туристическите хижи, туристическите учебни центрове, туристическите спални и прилежащите към тях заведения за хранене и редът за определяне на категория, отказ, прекратяване и понижаване на определената им категория.
Нормативният документ е качен на сайта на Министерството на туризма (www.tourism.government.bg) за обществено обсъждане.
След изтичането на 14 дневния законов срок, постъпилите предложения ще бъдат обсъдени и обобщени, а наредбата ще бъде обнародвана в Държавен вестник. Това е поредният нормативен акт към сега действащия Закон за туризма, чието приемане е забавено с близо две години, уточняват от Министерството на туризма.
Наредбата предвижда категоризацията на хижите, туристическите центрове и туристическите спални да се извършва от Министерството на туризма с активното участие на Българския туристически съюз. Получаването на категория ще зависи от съответствието на обекта на минималните задължителни изисквания за изграждане, обзавеждане, оборудване и предлагани услуги.
На обектите, които в момента са категоризирани, няма да се налага да започват нова процедура, но тези, които подлежат на прекатегоризация във връзка с изтичане срока на действие на определената им категория, ще трябва да преминат през процедурата по новата наредба.
За некатегоризиран обект, в който се предоставят туристически услуги, закона предвижда санкция от 1 000 до 10 000 лв. А при предоставяне на услуги, които не съответстват на изискванията за определената категория на обекта, размерът на санкциите е от 1 000 до 3 000 лв.
Въпреки предстоящите промени, които Министерството на туризма подготвя в Закона за туризма, няма да се наложи допълнителна актуализация на Наредбата за изискванията към туристическите хижи.


Свален е дрон край Албена
Белгийски медии: България предлага добро съотношение между цена и качество в туризма
12 души са загинали при 291 тежки катастрофи от началото на годината във Варненско
Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
Путин призна проблемите на Русия с горивата и обмисля забрана за износ на дизел
Уолстрийт вече залага на поевтиняване на еврото
Нито Иран, нито САЩ искат Ормуз да остане затворен
Може ли петролът да падне на $40
Кои индустрии в ЕС са в риск от китайския внос
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Наполовина по-ниска такса за подземния паркинг "Джеймс Баучер"
Домусчиев: КРИБ има шест условия за подкрепа на бюджета
Нощна размяна на удари между Русия и Украйна, свалени са дронове
Десислава Радева осъди жълт сайт за 25 500 лв.
преди 11 години Ти остави цените, ама като поискаш един чай , и като ти сипят една топла "вода" с пакетче по избор! Едно време по хижите чайника не го сваляха от печката, истински планински чай ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да вземат да "категоризират" и цените,че по мизерните хижи цените са като на Спа хотел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар