Присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство ще е ясен сигнал за единството на Европейския съюз в борбата срещу тероризма и нелегалната миграция.
Това е коментирал премиерът Бойко Борисов при срещата си с Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини.
„България е сред най-засегнатите държави от миграционния натиск и в условията на увеличения поток доказваме, че надеждно охраняваме външната граница на ЕС“, обясни той, цитиран от правителствената пресслужба.
„Не трябва да позволяваме пропукване на сигурността на нито една граница, на територията на нито една държава в ЕС“, допълни още Борисов, изтъквайки важността на това външната политика и политиката за сигурност на ЕС да бъдат единни.
По време на срещата Могерини и Борисов са обсъдили и ситуацията в Гърция. Премиерът е посочил, че поддържането на финансова стабилност и разумна бюджетна политика са правилният избор и развитието на ситуацията е доказателство за това.
Бойко Борисов е запознал Фредерика Могерини и с данните за събраните допълнително приходи в българския бюджет, в резултат на предприетите действия за ограничаване на корупцията и контрабандата.
През октомври България ще се опита частично да влезе в Шенген - с морската и въздушната ни граница, а по-късно - и със сухопътната граница. На този етап обаче няколко държави се противопоставят на членството в пространството, мотивирайки отказа си с липсата на работеща съдебна система у нас.
В момента България се намира на кръстопът заради географското си положение и предизвикателствата, пред които е изправена, коментира малко по-късно Могерини по време на среща с външния ни министър Даниел Митов.
"Това не са предизвикателства на страната, а на Европа", каза тя и допълни, че нуждата от силна и обединена Европа не е била по-ясно очертана, отколкото днес.
"Никоя страна не може да се чувства достатъчно голяма и силна, за да се справи сама. ЕС има потенциал да бъде световна сила", обясни още Върховният представител.
* Актуализирана информация


Двоен ръст на чревните инфекции за седмица във Варненско
Вечерен крос ще се проведе тази събота в Морската градина на Варна
Тази събота: откриват ловния сезон за пернат дивеч
ФК Девня гостува на Атлетик (Провадия) за Аматьорската купа
Национална мрежа за децата: Саморазправата не е правосъдие след случая с „ловци на педофили“
Технологичните гиганти се върнаха в играта, след като страховете за AI отшумяват
Соларните мита на Тръмп ще ударят съюзници на Америка, а не Китай
Центърът на властта в Русия се измества към тайните служби
САЩ са изплатили 4 млрд. за отменени проекти за вятърни паркове
Новото устройство на OpenAI ще е с размер на хокейна шайба и цена над $300
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Mercedes-AMG GT53 4-Door Coupe имитира бензинов двигател
Венера във Везни - какво предстои за зодиите?
Левски победи Локомотив Пловдив с 2:0
Топлес лято за Хайди Клум
Тайната ваканция на Си: Какво се случва в Бейдайхе?
преди 11 години Страшен е! Погледът Му хипнотизира ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар