До половин година в Министерството на образованието трябва да получат от издателите пробните екземпляри на новите учебници за първи и пети клас, съобщи министърът на образованието Тодор Танев, цитиран от БНР.
Той посочи, че проектите ще бъдат поетапно оценявани от комисии към министерството.
Просветният министър каза, че е възможно да се започне обучение и по старите учебници, но при спазване на новата програма, за която ще се получат инструкции.
Според министър Танев промените в учебното съдържание за първи клас са минимални.
По отношение на учебника по история за пети клас „е по-особен случаят”. Танев каза, че може да бъде взет като мостра учебникът за седми клас, който ще бъде използван, но в съкратени форми.
Министерството на образованието не обмисля нова система за прием в първи клас. Проф. Танев каза, че класирането на първокласниците в София ще се решава в тясна връзка със синдикатите.
Министърът на образованието Тодор Танев обяви през пролетта на миналата година, че ще има промяна в учебниците, тъй като много от тях не са актуални, а има и допуснати грешки.
"В учебниците, които сега се използват, има проблеми и грешки и с тяхната промяна сме се забавили с десетилетия. Електронни или хартиени, учебниците трябва да бъдат променени. Ще започнем с учебниците от първи до четвърти клас, които не са толкова обемни", посочи тогава министърът.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Днес ще има придвижване на военна техника към полигона "Корен"
Жега: Цялата страна с жълт код днес, очакват се 39°
На 29 юни се почита Св. Петър, любимият ученик на Христос
преди 10 години И какво толкова са се развълнували от тези учебници. Мога веднага да им напиша един Пролог.'И когато злата вещица от Смолян, която се представяла по медиите за бабата-отличничка по енергетика и топ-дизайнер на чистите дърва, и която не спирала да съветва населението как да бастисва по-ефективно живата гора, изсякла и последното жизнеспособно дърво от региона -всичко потънало в мрак и свлачища, и тотална разруха. С течение на времето землището се превърнало в шедьовър на материалната и духовната нищета, после логично настъпил хаосът и падането на третата сянка. И всички зайци, мечки, вълци и лисичета били заличени за вечни времена от базата данни на биосферата на планетата, ... а днес вече никой не си спомнял, нито кой какво бил направил, нито защо'. отговор Сигнализирай за неуместен коментар