България ще купи нови шест двигателя за изтребителите МиГ-29, а в края на годината ще е комплектована ескадрила. Това каза в авиобаза Граф Игнатиево министърът на отбраната Николай Ненчев.
В края на миналата година правителството сключи договор с Полша за ремонта на шест двигатели за МиГ-29.
Днес военният министър летя с учебно-боен МиГ-29, оборудван с първите два ремонтирани двигателя, доставени в края на миналата година, съобщи БНР. Тренировъчният полет беше част от съвместната летателна тренировка "Тракийски гръм - 16" с участието на 74-та ескадрила от състава на военно-въздушните сили на САЩ. Тренировката ще продължи до 25 март.
По думите на Ненчев още в края на януари ще бъде обявена обществена поръчка за шест нови двигателя за МиГ-29 и съответните части, които са необходими.
“Планираме да разширим нашата база, да направим всичко възможно да обновим авиацията и тя да бъде в състояние самостоятелно да охранява българското въздушно пространство, което за нас е от изключително голямо значение и голяма чест”, заяви Николай Ненчев.
Премиерът Бойко Борисов, който присъства на събитието, каза, че държавата ще направи всичко възможно да откупи обратно "Авионамс" - заводът за ремонт на двигатели, в който освен МиГ- 29 да се ремонтират и другите военни самолети у нас.
Министър Ненчев допълни, че до няколко месеца ще бъде подписан и вторият договор с полската страна за модернизация и цялостна поддръжка на МиГ-29. В момента преговорите продължават.
Гост на авиобазата днес беше и посланикът на Полша у нас Кшищов Краевски, който потвърди дългосрочния ангажимент на Полша за ремонт и поддръжка на изтребителите МиГ-29.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 10 години Аз ли не разбрах правилно или перукан я кара кривелно? Нали щяха ДА РЕМОНТИРАТ двигатели на МиГ 29, а не да си продават старите, амортизирани и скърпени криво-ляво мотори? Май някой пак плаче за дранголника. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ше урЕди, що не?! Още един ТЕЦ с български *** на американски цени... хихихи... И гуми Дънлоп за МиГ-29... по НАТОвски стандарт, да не се пръзалят по евроатлантическите летища, щот те са с високотехнологично покритие от мед и масло... хихихи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ми дай , уреди нещо от америка , нали си вътрешен ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Верно бе ...нали сме братя по оръжие вече , що не ни въоръжат със съвременна натовска техника , като истински членове на НАТО ...щото едно време като истински членове на Варшавския договор бехме въоръжени със съвременно оръжие дето сега се ремонтира ...и ше се ползва ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Значи извръткаха Авионамс през фалита на КТБ към *** - сега трябвало видиш ли да го откупуват с НАРОДНИ ПАРИ обратно? Тоя филм е гледан вече след 45-та, хайде НЕ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това ли са новите опорни точки от Руското. Май ви се размина поредната далавера комуненца и ченгенца. Повече няма да видите пари . 45 години грабихте народа. Стига ви толкова . Що спрехте Южен Поток а комуненца???Немаше достатъчно парички за Батко и братко ли???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Най правилно е да ни ги правят американците , нъл тъй...ама нещо се опъват , а Мизантропов ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Продажна журналистическа О(*?ер943ъц91. До колко помня има и израелски капитали набутани и др. продажна гадъ.2. Защото руснаците за почти същите пари гарантират 2 пъти повече работа на двигателите.3. Което всеки *** икономист ще разбере, че държавата е прецакана повече от 2 пъти.4. За глупаците - един самолет не е само двигател. Като те хлъзнат по боулинга, прогажната гадъ ще заблеее: дайте 3-та употреба морално устарели F-15,16... да има с какво да обяви куклата на конци война на Русия.Че нема с к'во!! А че на ГДР-то МИГ-овете не ги използват на НАТО-вски учения, да не се комплексират пиндосите (краварите), кой ти гледа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Те са по-напред по пътя на "ПрехоДА" .... исторически факт - започнаха по-рано !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години абе ..поляци да ни правят самолетите малко.... да беха чехите , респект ама.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар