Въвеждането на еврото не е „искаш или не искаш“. В предприсъединителния договор сме поели ангажимент да го въведем, към момента можем да си позволим да забавим. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти в парламента. Коментарът е по повод непотвърдена информация в британски медии, че след референдума за излизането на Великобритания от ЕС председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер искал ускорено въвеждане на еврото в останалите страни членки.
Борисов припомни, че предишният кабинет, който той оглавяваше, а финансов министър беше Симеон Дянков, искаше България да влезе в „чакалнята“ на еврозоната.
Въпреки това сега премиерът увери, че България ще въведе единната валута колкото може по-късно, но пък колкото по-единна иска да е Европа, толкова повече страни трябва да се разплащат с евро.
Борисов все още не е говорил по темата с комисия Жан-Клод Юнкер, защото най-вероятно първо въпросът ще се обсъжда от финансовите министри на страните в ЕС.
"Дълга е процедурата, докато дойде до мен тази тема", уточни премиерът.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа


преди 9 години МНого икономисти са ви го казвали, и вие го знаете обаче се правите на улави. Не може толкова различни по тип икономики да са с една валута. Имате ярък пример - Гърция и Германия в една валута - последиците ги знаете. Уеднаквяване на 26 икономики за да ги натикат в единна валута досега НЕ сработва. Вместо да намаляват диспропорциите те се увеличават. Можете да видите растежа измежду държавите както и безработицата, която се движи от под 10% до над 25% надлъж и нашир из ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Задавал ли си си въпроса защо Швеция страни от еврото, а Финландия започва сериозно да обмисля ефектите от него? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Скандинавските държави също са подобен пример. Отличници в много аспекти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Именно в това се крие идеята да се фокусираме върху износа, при това към пазари с много сериозен потенциал. Само не казвай, че не можем или сме прекалено нищожни, за да го направим. Бих дал пример с Чехия, която също има малък вътрешен пазар, но пък е ориентирана към търговия с външни такива. И им се получава доста добре, собствена валута, независима централна банка, стандарт на живот, който изпревари вече този в Гърция, Португалия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години не говоря за населени а за пазар - пазара в бг е 6милки + туристите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Имаме нужда от инвестиции но в чужда валута :) . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Подобно предложение , да няма страна извън еврото може и да е заради Великобритания . Тя ще е първата преговаряща , и при евентуално решение за оставане ще се опитат да я вкарат в ЕЗ . Те. цената на която ще остане вече е тази . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не съм съгласен, че тук не могат да се развият производства. Има страни с далеч по-ограничени от нашите ресурси, но в пъти по-богати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години При сегашната ситуация приоритет 1 трябва да е запазване на тези, които все още са тук. За връщане на тези навън, и от в някакви ограничени размери, може да се говори по-нататък.Но имаме нужда от значителен ръст на инвестициите в някои ключови сектори. Вярно, правителството ще трябва да харчи доста повече от сега, но пък погледнато назад в историята, това е нещото, което са правили правителствата на всички развити западноевропейски страни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ще печаташ според нуждите на икономиката. Самият факт, че зад тази валута стоят реално някакви активи - чужда валута, злато и каквото искаш, е предпоставка централната банка да контролира курса, чрез познатите монетарни инструменти отговор Сигнализирай за неуместен коментар