С избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ започна една нова епоха, коментира Нено Димов от Института за дясна политика в ефира на "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Според Димов прекалено дълго в западния свят са битували няколко мощни средства за "мека форма на терор" като политическата коректност и „зелените плашила“ с флагман глобалното затопляне, което вменява вина в човека, но в момента новият президент очертава нов дневен ред за оттегляне от регулирането на икономиката.
По думите му капитализмът е най-уникалната икономическа система, но от дълго време тя е или в смесена форма, или изцяло отсъства, а това води до задъхване на икономиката.
„Тръмп казва, че иска да реши този проблем и знае как – чрез дерегулация, намаляване на данъците, очаквам да чуя и намаляване на разходите. Надявам се Obamacare да бъде премахнато“, обясни експертът.
Според него търговските споразумения между САЩ и другите страни няма да отпаднат, а по-скоро ще бъдат променени в посока премахване на определени ограничения.
„САЩ ще имат нужда от търговски споразумения, защото живеят с търговията, а тя е част от свободния пазар“, прогнозира Нено Димов.
Той е на мнение, че ще отпаднат отпределени ограничения в търговските споразумения.
„Факт е, че САЩ произвеждат около една четвърт от световния БВП, но също така и, че консумират повече.
Американската търговия може да се развива още, за да задоволи собствените си нужди. САЩ са глобална сила не само заради армията, а защото правят бизнес в целия свят“, каза още анализаторът..
„НАТО е стратегическа цел на САЩ и те няма да се оттеглят", категоричен е Димов, но смята, че отвъд Океана вероятно ще поискат по-сериозно участие от съюзниците.
Нено Димов определи, че „за България не са най-важни търговските споразумения, защото оборотът ни е нищожен, а новите отношения на САЩ с Турция и Русия, и как те ще се съгласуват.“
Той коментира, че едва ли ще има коренна промяна, защото през годините страната е имала устойчива външна политика, „която не се променя много със смяната на президентите“.
За отношенията с Балканите и в каква посока ще се развият те, ще се разбере от първата стъпка с избора на външен министър на САЩ, посочи Нено Димов.
Вижте повече във видеото:


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Махнете тези 7 неща от спалнята си, носят негативна енергия
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада