Държавният глава Росен Плевнелиев обсъди с новоизбрания президент Румен Радев актуалната политическа ситуация в страната след изборите и след внесената от премиера Бойко Борисов оставка на правителството.
Плевнелиев покани Радев в кабинета си на „Дондуков“ 2 и го поздрави, съобщават от пресслужбата на държавния глава.
Двамата са обменили мнения по необходимите през следващите дни и месеци стъпки, които следва да бъдат предприети от президентската администрация и от отговорните политически фактори в страната.
В съобщението се казва, че е от изключителна важност да бъде запазено спокойствието в България, да бъдат осигурени предвидимост и яснота относно предстоящите действия на институциите, съгласно записаните в Конституцията механизми и процедури на приемственост в изпълнителната и в законодателната власт.
Росен Плевнелиев и Румен Радев са обсъдили приключилите избори за президент и вицепрезидент и националния референдум и са споделили оценката, че изборният процес е протекъл без сериозни нарушения, по демократичен и легитимен начин.
Двамата са коментирали и настоящата политическа ситуация в страната, с оглед на необходимостта от координирани и максимално публични и прозрачни действия на всички отговорни институции.
За да бъде избегната политическа криза в страната, е необходимо да бъдат избягвани всякакви едностранни действия на която и да е институция, а политическият и междуинституционалният диалог са основа за преодоляване на напрежението в обществото в следизборна ситуация, е било подчертано по време на разговора.
Вижте още снимки в галерията.


Митрофанова: Новото българско правителство засега е готово само устно да подобри отношенията с Русия
Над 100 тона отпадъци събрани във Варна по време на кампанията „Да изчистим България заедно“
В сила е пропускателен режим по алеите "Дамба" и "Двореца" в Балчик
Киселова: Докладът на ДАНС за Баба Алино съдържаше информация, засягаща националната сигурност
Три зодии, на които животът често предоставя възможности в изобилие
Сметките за AI са по-високи от всякога, а моментът за плащане наближава
САЩ и Израел не могат да скрият различията си за Иран
SpaceX, Anthropic, OpenAI ще прoменят историята за IPO на гигантски компании
Петролът тръгна нагоре след новите удари на САЩ срещу Иран
Пригответе се за потоп от петрол веднага щом Ормузкият проток отвори отново
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
Volkswagen премахва част от екстрите в колите
Два напомпани хечбека унижиха Lamborghini Revuelto
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Асен Василев: Свръхдефицитът за 2026 г. е наложен превантивно
Мъж е убит при бомбен атентат в Москва, смята се, че е висш военен
Управителят на НЗОК д-р Петко Стефановски подаде оставка
Стоянов, МО: Спряхме предоставянето на оръжия за Украйна, не продажбата
3-4 евро за топка сладолед в Гърция, определиха цената като спекула