Това Народно събрание не може да излъчи ново правителство при декларацията на ГЕРБ, БСП и ДПС, че няма да подкрепят и участват в изграждането на нов кабинет. Това каза пред журналисти зам.-председателят на ПП АБВ Румен Петков след проведените консултации с президента Росен Плевнелиев. Лидерът на партията Георги Първанов не дойде за срещата на "Дондуков" 2.
Според Петков всичко останало е пи ар мероприятие, защото тези, които декларират, че са готови да съставят нов кабинет, ще имат възможността да вземат мандата, да водят преговори пред българските граждани.
"Ще покажат 8-10 мераклии за водачи на листи или депутати като кандидати за министри и от това няма да последва нищо добро за обществото. Затова заявихме пред президента Плевнелиев, че е редно да се мине по най-бързия начин към структурирането на служебния кабинет", заяви Петков.
Според него би било много лош знак, ако при встъпването си в длъжност новоизбраният президент смени и назначи ново служебно правителство. По думите му не трябва да се допуска нищо, което да внесе допълнително нагнетяване на напрежение.
"Нямаме никаква амбиция да се ангажираме под каквато и да е форма с работата на служебното правителство", каза още Румен Петков.
На срещата при президента от АБВ са заявили, че би било сериозна грешка, ако това НС започне да се занимава с приемането на нова изборна уредба. Петков каза, че има "абсолютна институционална неподготвеност" за райониране на страната.
"Нито "Информационно обслужване", нито службите на МРРБ, нито ГРАО са готови с какъвто и да е анализ, още по-малко с предложение за райониране", обясни Петков. Според него това е въпрос на много сериозен анализ и не бива институциите да се поддават на външен натиск, в това число НС.
"Отиващото си Народно събрание очевидно няма нито политическото доверие, нито обществената подкрепа, нито потенциала да направи каквито и да е сериозни анализи и промени в тази посока", каза Румен Петков.
Днес завършва кръгът консултации на президента Росен Плевнелиев с парламентарните сили, които държавният глава провежда в рамките на конституционната процедура след оставката на правителството и преди да започне връчването на мандати за съставяне на ново правителство в рамките на настоящия парламент.
В началото на срещата с представителите на ПГ на АБВ президентът Плевнелиев отново каза, че ще положи всички усилия и това е неговото категорично убеждение, че трябва да се направи всичко възможно 43-то Народно събрание да продължи своята работа.
Темите, които обсъжда президентът с парламентарните групи, са възможността да бъде съставено ново правителство в рамките на действащото Народно събрание, възможните дати или период за предсрочни парламентарни избори, както и неотложните приоритети, които са на дневен ред в 43-ия парламент.
Още политически новини четете в Dnes.bg


Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Рюте предлага всички от НАТО да отделят по 0.25% от БВП за Украйна
България сред отличниците в ЕС по икономически растеж
Унгария извика руския посланик заради ударите с дронове в Западна Украйна
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция