Новоизбраният президент Румен Радев възнамерява да се придържа стриктно към Конституцията и в най-кратък срок след встъпването в длъжност да назначи служебно правителство, да разпусне Народното събрание и да насрочи парламентарни избори.
Това съобщи БТА, като се посочва на позиция на Радев, разпространена от неговия офис.Позицията е изпратена до председателя на 43-то Народно събрание, допълва агенцията.
Според изявлението всякакви опити да се удължава живота на парламента под предлог несвършена работа са в разрез с Конституцията и произнасянето на Конституционния съд.
"На 11 януари се открива новата парламентарна сесия на 43-то Народно събрание. Още в средата на ноември в парламентарните комисии беше разпределен проект за решение във връзка с проведения на 6 ноември 2016 г. референдум, а по-късно и Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Два месеца по тях нямаше движение", посочва новоизбраният президент.
Той допълва, че народните представители са ползвали парламентарната си ваканция, което е тяхно право, но и тяхно решение. "Буди недоумение фактът, че темата се съживява дни преди разпускането на 43-то НС, съпроводена с искания за удължаване на неговата работа", пише още Румен Радев.
Румен Радев ще встъпи в длъжност на 22 януари. "След това Конституцията ме задължава да извърша действия по назначаването на служебно правителство, разпускане на действащото Народно събрание и определяне дата за провеждане на предсрочни парламентарни избори", категоричен е тоя.
Той се позовава на произнасяне Конституционният съд от 22 ноември 2016 година, което определя тези действия на президента като "първостепенни и неотложни".
"Вярвам, че в оставащите дни от своята работа уважаемите народни представители ще подходят отговорно и с уважение към волята на българските избиратели", се посочва още в позицията.
"Ползвам случая да пожелая ползотворна работа на 43-то Народно събрание в оставащите дни до неговото разпускане", посочва още Радев.
По-рано днес стана ясно, че промяната в изборните правила отпадна от дневния ред на парламентарната правна комисия.


Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Полицията с допълнителни действия за охрана на Вечното дерби
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого
Море 2026 г.: Фрапе - 3€, комплект чадър и шезлонг достигат 23€
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и на машини за добив и строителство
СДВР: Ивайло Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор