Разлика в заплащането между половете в България има - в полза на мъжете, но в сферата на администрацията и строителството жените печелят повече. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) по повод утрешния Международен ден на жената 8 март.
Жените на пазара на труда
Коефициентът на заетост на населението на възраст между 20 и 64 години показва, че 63,8% от жените работят спрямо 70,4% от мъжете. Данните са за 2015 г. и са сравнение с периода преди 20 години. Цифрите показват, че спрямо 95-та година заетостта сред нежния пол се увеличава с 10 процентни пункта.
Безработицата пък намалява със 7,1 процентни пункта до 8,3% в сравнение с 15,4% преди 20 години.
Средната брутна годишна заплата на жените тогава е била 76 282 лв. (преди деноминацията през 1999 г. - бел. ред.), а през 2015 г. е 9 286 лв. Това прави по 774 лв. средно месечно възнаграждение.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
преди 9 години Поздравления за НСИ. За разлика от колегите им от "Европейският институт за равенство между половете", изглежда не разглеждат статистиката само като политически инструмент. Въпросният Европейски институт например, разглежда половете по доста интересен начин. Жените са описани като "жертви", а мъжете като "извършители". Изхождайки от тези определения, статистиката и данните, които публикуват са по скоро политическа пропаганда. Ако на някой му е интересно да види сам за себе си, за каква тотална идиотия става въпрос драснете в гугъл "EIGE". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ами няма лошо.Само че като видя подобни заглавие за България се сещам за една мис Плейбой, назначена в EVN на длъжност с около 3 000 лева месечна заплата само защото е любовница на един от висшите мениджъри, или пък другия спомен е за любовниците на Доган, пак назначени някъде из българската енергетика и получаващи високи заплати.Та ако подобни проучвания не обхващат отглеждането на любовници от правоимащите патриции ще са по-обективни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ааа сори, не съм те разбрал :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години имам предвид, че сексистите са работодателите, които плащали на жените повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години не! ... радетел за равенство :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Сексистиии, РЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Веднага разликата да се изземе, кво е това неравенство ?... хелзинския комитет ще ви тричи !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар