Министрите Лиляна Павлова, Томислав Дончев и бившият министър на културата и настоящ депутат от ГЕРБ Вежди Рашидов ще бъдат разпитвани по разследването за нецелесъобразното разходване на пари за ремонта на НДК. Това каза главният прокурор Сотир Цацаров пред журналисти, цитиран от БТА.
Той потвърди, че в четвъртък бившият директор на НДК Мирослав Боршош също ще бъде привикан в столичния следствен отдел, като целта е да му бъде повдигнато обвинение. Той ще бъде обвинен за нецелево разходване на отпуснатите от кабинета 17 млн. лв. във връзка с предстоящото председателство на България на Съвета на Европейския съюз (ЕС), за което тече разследване по сигнал на ДАНС.
Утре Цацаров ще бъде изслушан и от създадената в парламента ресорна комисия, която се занимава с изясняването на случая.
Обвинител номер едно уточни, че пред депутатите ще изнесе само онази информация, която наблюдаващият прокурор по делото сметне, че може да бъде оповестена.
Относно твърденията на Веселин Марешки, че се правят опити да му бъде отнет бизнесът с горива, Цацаров призова заместник-председателя на парламента да говори с имена и даде дума, че ако такива бъдат посочени, тези хора ще бъдат разследвани.
„Иначе всичко се прави за целта на пропагандата“, коментира Цацаров думите на Марешки.
Главният прокурор разговаря днес и с вътрешния министър и с министъра на здравеопазването, както и с шефовете на най-големите болници в София, за мерките, които трябва да бъдат предприети след редицата нападения над лекари.
Само от началото на тази година вече са регистрирани 52 такива случая, отчете здравният министър.
Статистиката на прокуратурата обаче сочи, че през 2014 г. са образувани пет дела, а са осъдени четирима души. През 2015 г. са образувани четири разследвания и само един е осъден. През миналата година за нападения над медицински лица има започнати само две дела. Сред идеите, които са обсъждани на срещата, е възможността всички мобилни екипи да бъдат снабдени с паник бутон, чрез който да има директна връзка с охранителна фирма или полицията. Освен това ще бъдат определени и прокурори, чиито ресор ще бъдат болниците. Така те ще реагират максимално бързо при подаден сигнал, коментира още главният прокурор.
Тежката наказателна политика не е единственото средство за превенция, важна е охраната на болниците, каза още главният прокурор.
От своя страна, вътрешният министър Валентин Радев заяви, че министерството не може да е изцяло отговорно за сигурността в лечебните заведения и затова започва обследване на всички спешни отделения в болниците. Очаква се конкретни мерки да бъдат взети най-късно до Нова година.


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим