През това лято за първа година се регистрира бум на сезонно наетите чужди работници от трети страни, което обаче компенсира недостига на местна работна ръка и по никакъв начин не застраши местния трудов пазар. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в рамките на блиц контрола в ресорната парламентарна комисия.
В отговор на въпрос от страна на депутати от БСП министърът каза, че за летния сезон Агенцията по заетостта е дала общо 3200 разрешения за сезонна заетост предимно на украинци и молдовци. По думите му обаче това не е застрашило работните места за нискоквалифициран труд на българи, а е компенсирало недостига на нашия пазар заради износа на български работници, упражняващи нискоквалифициран труд в чужбина.
Социалният министър посочи, че бумът се дължи на улеснените процедури по издаване на разрешителни за сезонна заетост на работници от трети страни. Тази мярка, която държавата прилага този сезон за първи път, улесни българския бизнес и подкрепи много хотелиери и ресторантьори в осигуряването на работна ръка, която липсва, каза още Петков.
Мнението на министъра е, че облекчените регулации по наемане на чужденци от трети страни за сезонна работа у нас е удовлетворило българските работодатели.
Депутатът от левицата, който отправи въпроса към министъра, Георги Гьоков, не се съгласи с коментара на министъра и отбеляза, че и българи с ниска квалификация е можело да заемат свободните сезонни работни места. Той поиска от министъра анализ за нуждата от внос на чужди сезонни работници в България занапред и призова да се обмисли дали да не се насочат усилия в преквалификация на наши работници, така че да работят тази сезонна работа.
Нужен е анализ дали държавата трябва да продължава с тази политика, каза Гьоков.
От своя страна министър Петков каза, че ведомството ще изготви такъв и ще го предостави на депутатите.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Ford се превръща в акция за изкуствен интелект – в известен смисъл
Как ще реагират британските пазари на кандидатурите според Panmure Liberum
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд