Министерството на здравеопазването ще предложи план за оздравяване на Националната кардиологична болница, който ще бъде обсъден с ръководството на лечебното заведение. Това каза здравният министър Кирил Ананиев от трибуната на Народното събрание по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос от депутата Анелия Клисарова.
Въпросът беше по повод сигналите на лекари, че детската кардиологична клиника е застрашена заради недостиг на медицински сестри и финансови проблеми.
Клиниката по детска кардиохирургия е уникална за България и здравното министерство подкрепя нейното развитие, заяви министърът. Той открои проблемите на болницата, които по думите му са свързани с начина на управление и преразпределението на финансовите ресурси. Налице е неефективно използване на наличния потенциал като човешки ресурс и леглови фонд между отделните клиники, каза той.
По думите на Кирил Ананиев към края на миналата година Националната кардиологична болница има натрупани дългове за 7,7 млн. лева, като намаляват с близо 5 на сто спрямо края на предходната година. Дълговете са основно към доставчици на лекарства и медицински консумативи – 3,4 млн. лева. Задълженията към персонала са за 2,1 млн. лева.
Трайна тенденция в лечебното заведение е да намаляват просрочените задължения, посочи здравният министър.
Той допълни, че Министерството на здравеопазването е подкрепило болницата чрез предоставяне на целеви средства за капиталови разходи, като за 2013-2017 г. те са за 1,7 млн. лева. По думите му това е доказателство, че държавата продължава да инвестира в развитието на тези специфични звена за децата със сърдечни заболявания.
До момента в Министерството на здравеопазването не е постъпвало искане от болницата за предоставяне на капиталов трансфер за купуване на ехокардиограф за отделението по детска кардиология, каза министърът и пое ангажимент да проучи въпроса.
Преди дни заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева също каза, че клиниката е уникална за страната и здравното министерство няма да допусне тя да бъде затворена. Според нея звеното е най-добре работещото в Националната кардиологична болница и проблемите му може да се решат с преструктуриране на персонала и ресурсите за издръжка в болницата.
Националната кардиологична болница е единствената структура в страната, която осигурява цялостното комплексно обгрижване на деца с вродени сърдечни малформации от 0 до 18-годишна възраст, включващо диагностика, съвременно лечение и проследяване. Годишно в болницата се хоспитализират 900 деца и се проследяват над 10 хил. пациенти.


Варна с нова услуга за денонощна грижа за възрастни хора и лица с трайни увреждания
Започна юбилейният 50-и международен бридж фестивал „Варна“
Катастрофа, при която пострадаха деца, затвори пътя София-Варна
Хороскоп за 7 август 2026
Спад на сделки с имоти във Варна
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
След като фондът му почти се срина, Ашенбренер инвестира 400 млн. долара
Руската военна икономика изстрелва заплатите до непосилни нива
Хибрид, ако може от Китай: Какво купуват европейците през последните 6 месеца
Въглеродните пазари ще са в центъра на тазгодишната климатична среща на ООН
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Почина д-р Георги Поптодоров, дългогодишен неврохирург в "Пирогов"
Украйна разцепва италианската политика преди изборите
Всяка година в България изгарят гори с площ колкото половин Витоша
Киев: 16 000 чужденци се сражават в украинските въоръжени сили
Левски с нова крачка към новия стадион "Георги Аспарухов"