Не трябва да мислим за догонване на средното европейско равнище в близките 15 г. Това каза пред bTV доц. Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания на БАН, ръководител на екипа, изготвил Годишния доклад за икономическото развитие и политики в България.
По думите му дори достигането на 75% от средните нива на европейските икономики ще отнеме най-малко 13 г. и то при растеж, който е 2% по-висок от този в по-развитите страни. „С 3,6% (колкото е в момента – б.р.) ще ни отнеме 30 г.”, подчерта той.
Необходим ни е по-висок темп на растеж поне от 5% и повече, категоричен е доц. Виктор Йоцов. Това може да се случи със структурни политики - свързани с разпределението на ресурса по сектори и увеличаване на производствени капацитет.
“Неприятното е, че изоставаме спрямо другите нови страни членки в ЕС, които отбелязват през миналата година по-голям растеж от нас. Лидер е Румъния със 7%”, посочи Йоцов. Това означава, че догонването се забавя, добави той.
По доходи на глава от населението България остава на последно място, каза икономистът. По думите му има сближаване, но то е доста бавно.
Ще се повишават лихвите по депозитите и по кредитите, коментира още икономистът, като допълни, че и ЕЦБ ще промени политиката си. Процесите обаче ще се случват плавно.
Той се обяви за сериозен дебат по отношение на т.нар. „плосък данък”. Според него налогът е бил въведен без допитване до обществото и експертите в период, който е бил по-благоприятен за българската икономика, като е дошъл реално в пакет с намаляването на данъчната ставка.


Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат


преди 8 години пичое, той живота си минал, аз такоа време за чекане неам ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Малко си чел :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Много неща не знаеш :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Само да ти кажа, че доходите, на доста хората в София точно в тоя период се удвоиха, но ти може би говориш от личен опит :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години По-голяма глупост не бях чел. Значи казваш бордът ти е виновен за миграцията на млади и в голямата си част средно кадърни хора, а не лесният достъп до трудов пазар, който е светлинни години пред българския. Продължавай с шегите, да се посмеем :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Борда , мили ми смехурко се дъни по време на кризи - провери кво се случи с доходите в Бг през периода 2009-2013 . После погледни какво се случи с емиграцията тогава и пиши отново отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Точно борда им пречи на младите, които даже не са го чували тоя борд и затова отиват в държави, където данъците са по 40-50%. Бачкаш за 10 хил, пък взимаш 5 хил. Айде без шеги :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дефицита им тази година е 4 % като се очаква да стигне 6 % до 2020 п.п. Според мен една от причините да се "изнасят" маладите е точно режима на валутен борд . Подобни процеси се наблюдават и в прибалтийските републики който също имаха бордове преди евро зоната отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ми колкото и да е странно - НЕ ! Апропо бюджетният им дефицит за 2018 ще е 4 % а ние сме с балансиран бюджет и около 3 % ръст . Ако думнем дифицита кат техния и сме на 7 % - отличници дет съ вика !п.п. Това с корупцията е много удобна мантра , само дет никой не посочва от де черпи информацията и изследвания с колко е подтиснат ръста заради корупцията . Апропо за да не съм голословен по времето на Станишев имахме комбинация между най-високото "усещане за корупция" комбинирано с най високият икономически ръст :) Шегичка нали ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Като излезем от валутния борд какво ще стане според теб? Как ги виждаш нещата по 10% на година ръст предполагам :) Точно валутния борд ни е най-голямата пречка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар