Гърция и Турция са били най-посещаваните чужди държави от българите през август 2018 година с цел почивка и екскурзия. Това показват данните на Националния статистически институ (НСИ) за пътуванията през най-отпускарския летен месец на годината.
Водещи дестинации за българите са били съседските - Гърция със 195,5 хил. пътувания, и Турция - със 142,1 хил. Пътувания. Българските граждани са пътували по-сериозно и към Македония – 53,6 хил. пътувания, Германия – 47,1 хил., Румъния – 45,9 хил., Сърбия – 45,8 хил., Италия – 28,6 хиляди пътувания.
Общо пътуванията на българи в чужбина през август 2018 г. са 736,7 хил. или с 8,3% над регистрираните през август 2017 година. Най-стабилен ръст на годишна база е отчетен към: Турция - с 35%, Германия - с 13,9%, Франция - с 11,1%, Румъния - с 10,7%, Австрия - с 10,1%. Същевременно намаляват пътуванията на български граждани към: САЩ - с 13%, Украйна - с 12,9%, Израел - с 3,3%.
Националната статистика отчита увеличение на годишна база при всички наблюдавани цели: със служебна цел - с 18,8%, с цел почивка и екскурзия - с 9,6%, и с други цели - с 4%.
Най-голям дял от общия брой пътувания на българи в чужбина през август 2018 г. формират пътуванията с цел почивка и екскурзия – 43,4%, следвани от пътуванията с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) – 42,9%, и тези със служебна цел – 13,7 на сто.
През август посещенията на чужденци в България са 2,240 милиона, или с 5,4% повече в сравнение с август 2017 година, показват данните на НСИ. Увеличението е по всички наблюдавани цели: със служебна цел - с 12,9%, с други цели (вкл. гостувания и транзитни преминавания) - с 5,8%, с цел почивка и екскурзия - с 4,2%. Транзитните преминавания през страната са 26,2% (586,1 хил.) от всички посещения на чужденци в България.
От общия брой чужденци, посетили България през август 2018 г., делът на гражданите от Европейския съюз е 62,3%, или с 5,3% повече в сравнение със същия месец на предходната година. Увеличават се посещенията от Словакия - с 25%, Нидерландия - с 21,5%, Франция - с 19,3%, Обединеното кралство - със 17,1%, Румъния - с 13,9%, Белгия - с 6,9%, Германия - с 4,4%, и други. Същевременно намаляват посещенията на граждани от Полша - с 10,9%, Италия - с 6,3%, Австрия - с 5,9%, и други.
Нарастват и посещенията на граждани от групата „Други европейски страни“- с 6,2%, като най-голям е ръстът на посещенията от Украйна - с 33,2%.
През летния месец преобладава делът на посещенията с цел почивка и екскурзия – 54,7%, следвани от тези с други цели - 38%, и със служебна цел – 7,3%
Най-много посещения в България през август са реализирали гражданите от: Германия – 287,4 хил., Румъния – 285,1 хил., Турция – 277,1 хил., Гърция – 165,8 хил., Полша – 114,9 хил., Руската федерация – 112,6 хил., Украйна – 98,8 хил., Обединеното кралство – 82,7 хил. и други.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
преди 7 години Еми нормално е Гърция и Турция да са летните дестинации за нашенеца. Няма да е Франция,Италия, Испания-там е скъпо, докато при комшито си е друго, прескочиш на бързо по джапанки, спазариш си се за цената... отговор Сигнализирай за неуместен коментар