Въвеждането на единната европейска валута в България до 2022 г. е възможно, заяви проф. Григорий Вазов, ректор на ВУЗФ и член на Фискалния съвет на България, пред БНР.
Според него страната ни е изпълнила техническите изисквания за влизане в еврозоната. Оттук нататък процесът може да бъде възпрепятстван единствено поради политически причини.
„Минималният срок е 3 години, но предстоят европейски и местни избори, възможни са и предсрочни избори. Нека не слагаме 3, а 4 или 5 години срок за въвеждане на еврото. Представете си БСП да спечели и да прилага „Визия за България“ – това означава отлагане на влизане в еврозоната с 2-3 години. Нещата не са сигурни от политическа гледна точка. От икономическа гледна точка, като бюджетен дефицит, инфлация и всичко, ние и в момента сме готови да влезем в еврозоната“, каза Вазов.
Според него политическите рискове стоят и от двете страни, като е възможно Европа умишлено да забави приемането на България в икономическия механизъм ERM II – т.нар. „чакалня за еврозоната“.
„И в момента се правят много сериозни проверки на няколко много сериозни български банки. Технически се работи. Министърът на финансите е прав, че на 1 февруари 2022 година можем да влезем в еврозоната. Политиците са тези, които могат да объркат всички тези процеси. Един ден по-ранно влизане е един ден по-добро за България“, каза икономистът и адресира притесненията, че влизането в еврозоната ще доведе до повишаване на цените, но не и на доходите.
„Няма да станем за три дни по-богати, но между 3 и 6 месеца всичко ще се изравни. Като пропорции всичко ще си дойде на мястото - цени, заплати, пенсии. Ще сме влезли обаче в семейството на сериозните държави, мястото, в което всеки спокойно инвестира. В момента живеем в държава на ограничени икономически действия“, допълни експертът.


Виц на деня - 16 май
Днес се очакват порои и гръмотевици в половин България
Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Финалът на "Евровизия" е днес, DARA е поставена под №12
Астън Вила победи Ливърпул с 4:2, гарантира си Шампионската лига
Мъж е заразен с хантавирус в Румъния
Лидерът на военното крило на "Хамас" вероятно е убит при израелски въздушни удари в Газа
Кучето Лазар почина във Франция на 30 години
преди 7 години Ш-ш-ш-т! Идеята е Европа да не разбира това! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "До половин година след влизането ни в еврозоната икономическите параметри ще се нормализират, смята проф. Григорий Вазов"Айде бе ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години При положение, че държавата е управлявана в момента само от доказани углавни престъпници, бандити и разбойници е абсурдно да се говори за Шенген и евро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар