IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

18% от работниците в Европа са изложени на опасни вещества на работните си места

Всяко предприятие трябва да има картотека на опасните вещества и да бъдат предвидени необходимите предпазни мерки, съветват от МТСП

11:25 | 22.10.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

В Европа средно около 18% от работниците са изложени на опасни вещества на работните си места. Това каза по БНР Дарина Конова, държавен експерт в Министерството на труда и социалната политика (МТСП)

Опасни вещества са химикалите в бои, лепила, дезинфектанти, почистващи препарати, пестициди, но и замърсители, генерирани в хода на производствени процеси като пари при заваряване, силициев прах при обработка на строителни материали:

„Излагането на опасни вещества на работното място е много по-често срещано, отколкото хората смятат. Не знам доколко са информирани работещите в един фризьорски или козметичен салон или хигиенистите, например“.

Дарина Конова подчерта, че опасни вещества се срещат в почти всички видове производства, в почти всички бизнеси и че в този случай най-важна е информираността.

„От ключово значение в регламентите е производителите и търговците да предоставят информация надолу по веригата до потребителя. Във всяко предприятие трябва да има картотека на опасните вещества и да бъдат предвидени необходимите предпазни мерки“, посочи Конова.

По данни от оценки на Международната организация на труда и Европейския съюз канцерогените са причинителят на по-голямата част от смъртоносните професионални заболявания в ЕС, каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на откриването днес на национална конференция на тема: "Здравословните работни места управляват опасните вещества", която е в рамките на Европейската седмица по безопасност и здраве при работа - 2019 г., предава БТА.

Петков посочи, че всяка година 53 на сто от смъртните случаи в ЕС, свързани с работата, се дължат на ракови заболявания. Според направените оценки общият брой на хората, които развиват ракови заболявания в резултат на излъчването на канцерогени, надхвърля 120 000 души годишно. Това довежда до почти до 80 000 смъртни случаи годишно.

Бисер Петкова добави, че Европейската комисия е поставила борбата с раковите заболявания, получени на работното място, като един от основните си приоритети. Затова през 2018 г. и 2019 г. са били приети три изменения на Директивата за канцерогените и мутагените, които трябва да се въведат в националните законодателства на държавите-членки до 2020 г. и 2021 г. С тези изменения се акцентира върху по-строгите мерки за превенция. Освен това се разширява обхватът на генерираните канцерогени.

"Сред основните принципи на работниците е да работят в здравословна, безопасна и добре адаптирана работна среда, което включва и защитата от вредното и опасно въздействие на работното място химични агенти", каза Бисер Петкова. И допълни, че България е привела изцяло националното си законодателство в съответствие с европейските стандарти. Според него обаче законодателството е само едната страна за осигуряване на ефективна защита на работната среда. Реалната дейност се реализира на работните места. Затова целта на кампанията е да се запознаят работниците и работодателите не само с правилата и нормите, но и как те да бъдат прилагани най-добре, уточни министърът на труда и социалната политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още