"Цената на човешкия труд и цената за суровината за всички ни поскъпва. Политиката за повишаване на доходите винаги е свързана с едни по-високи цени. За продажните цени не ни питайте. Ние знаем единствено нашата себестойност. За продажните цени на хляба трябва да питате търговските вериги. Нетната ни доставна цена представлява 40-42% от цялата цена", обясни председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според нея стоките от първа необходимост каквито са хлябът, млякото и месото трябва да бъдат с възможно най-ниската надценка. “Едно време бяха с надценка не повече от 15%”, напомни Кукушева.
По думите на председателя на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров търговците прилагат различни похвати. “Затова винаги говорим за разликата между нетната цена и продажната цена", посочи той.
Кукушева сподели, че подаването на нови офертни цени не е обвързано във времето. Тя не се ангажира с коментар дали ще има двойно поскъпване на стоките от първа необходимост, защото техните офертни цени не са приети.
Зоров е категоричен, че държавата не може да е страничен наблюдател.
“Има увеличен износ на български стоки за европейските пазари, но са необходими и добри търговски практики”, е мнението на Кукушева.
Зоров потвърди, че балансът между вноса и износа е с отрицателен знак, защото много повече млечни продукти влизат от Европа, отколкото излизат.
Вижте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.


Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
София расте, а 41 от всички 257 града в страната са увеличили населението си
Баща е задържан за побой над 5-годишния си син
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?
Активни потребители: По-евтино е да пиете узо в Солун, отколкото в София
преди 6 години Всеки търси държавата кога да вземе нещо и да има келепир.Същите тия производители като ни мамят с качеството тровят ни не плащат данъци плащат смешни заплати що не потърсят държавата да ги провери.А и не идва ли им на ум сами да си направят магазини и да продават в тях.Що за манталитет имаме.Кога лапаме и мамим не искаме държавата но виж дойде ли трудното и проблемите да идва държавата.Българите си мислим че то това държавата е нещо което се дои в лична изгода и че ни е длъжна да ни бърше ***.ните зад.*** навсякъде и по всяко време.Да се оправят сами ако не могат фалит отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Няма проблем.Напълно си прав, административната тежест се калкулира в крайната цена и заплаща от потребителя. А освен това има и данък добавена стойност върху храните, куриоз вероятно без аналог в света. Откакто бе въведен от Жан Виденов това безумие оцеля три правителства на БСП, едно на СДС, едно на НДСВ, няколко служебни и няколко на ГЕРБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години опс ... четях ти коментара , сигурно съм цъкна вместо да напиша , да ти отоговоря ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години хе хе ... че то държавната администрация не е страничен наблюдател на цените , а активен участник в техният растеж ... малко ли са на клона агенции и ведомства , с техните изисквания , такси , проверки и глоби ... да са 5-6 да не ги броим ... не коментирам необходимостта и ценообразуваненто на "услугите" им , приемам че са важни , коректни в изискванията и ценообразувани според положения труд за това ... просто на потребителите трябва да е ясно , че всички тези неща се включват в крайната цена . и когато разбере истинската административна тежест в една цена , може да му се откачи ченето :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Пределни цени на основните хранителни продукти имаше по времето на Жан Виденов. Резултатът беше че Чичибаба с благословията на същия Жан изнесе житото и внесе брашно.Ясно е че производителите искат гарантирано по-високи цени, а потребителите гарантирано по-ниски цени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар