Президентът Румен Радев остро разкритикува управлението на кабинета и сне доверието си от правителството на Бойко Борисов.
Налице е организирано настъпление срещу гражданските свободи, заяви президентът Румен Радев в Гербова зала в обръщение към нацията, съобщават от пресслужбата на държавния глава.
Президентът посочи, че от три години призовава правителството да работи в интерес на българските граждани.
"Днес сме свидетели на остра криза в управлението на всички нива. Липсата на воля за реформи и за борба с корупцията и разхищението, методичното погазване на закона и морала доведоха България до парализа на цели обществени системи и институции. Без аналог в историята на българския преход. Жителите на Перник и цели села от региона са оставени без вода, за което кабинетът отказва да поеме политическа отговорност", посочи президентът.
Разследвания на чужди медии и институции осветлиха разхвърлянето из цялата страна и горенето на чужди боклуци, което трови въздуха и природата ни. България не е бунище. И никой няма право да залага здравето на българите, за да извличат печалби шепа бизнесмени с държавни протекции, каза още държавният глава.
Ще доведат ли нападките между Румен Радев и Бойко Борисов до криза?
Кабинетът тихомълком прокарва реформа на валутния борд, зад чийто смисъл и основание българите очакваха ясни разяснения. Законодателството се превръща в заложник на лобистки интереси, а бедността и неравенството се задълбочават. Търгува се дори с национален суверенитет в името на личното политическо оцеляване. Институциите, призвани да бъдат независими и да отстояват закона, го погазват показно, превръщайки се в инструмент на властта. Държавни органи си позволяват да сплашват несъгласните и протестиращите, каза Румен Радев.
"Това правителство и управление води до разпад на държавността и ни лишава от бъдеще като нация. На всичко това трябва да се сложи край. Считано от днес, официално снемам доверие от правителството, което не действа в интерес на българските граждани и носи отговорност за острата криза в нашето общество", заяви президентът.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата


преди 6 години Имаме проблем. Баце не го бива, но нямаме по-добър за премиер. Ко п'райм??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...домът ти да не е някъде около тецовете на Ковачки ? Някак си напушен ми се чиниш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Така нареченият от теб "най-слаб президент в новата ти история" има одобрението на 90% от българите. А на Бойко Борисов, откакто одъpтя, погpозня и надебеля, какъв му е рейтингът?Защо медиите в България крият какъв е рейтингът на нeyдачниkа Борисов?Ако президентът Радев реши да направи партия и Myxобойко със спихналия рейтинг и с kpадливатa му коpyмпиpана партия от kалинkи е ЧАО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години а леле майко, абе я отивайте да лаnате и да се потапяте с оня Pennamana щот с такива кат вас само на тва ниво мое се говори .... та Бегом на Околовръстното за жълти стотинки да въртите тръби .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Подкрепям г-н Президента. Корупцията е свещено гражданско право! Каква е тази власт, която позволява на прокурора да арестува министри, подкупни чиновници и престъпни бизнесмени? Досега нито едно правителство не си е позволявало такова своеволие! То е заплаха за целия ни източно-олигархичен модел! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Пневнелиев беше човек с мозък, дори и без "много добра визия". Пневнелиев беше бизнес ориентиран човек и не четеше написани речи. Нека не забравяме от къде произлиза радев. Военен с очевидно много силен червен гръб. Човека е одобрен от изток. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...." Ако такъв запис беше излезнал за Борисов какво щеше да говори тогава същия този президент?" ...ти добре ли си? Записите на Борисов са толкова много, че може да сглоби албум! Или вече си ги забравил? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Добре, че поне Президента не се "избира" от тиквуняка, да има кой да казва истината от време на време... Не че нещо ще се промени де... Браво Радев !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Kakъвто и да е Радев винаги ще има едно огромно качество - не е Плевнелиев. Дори само заради това ще спечели и втори мандат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Недоразумението Радев, който се е осрал до гуша, говори за "организирано настъпление срещу гражданските свободи"! Това че подгониха бандитите, дължащи възхода си на издигналата го партия БКП/БСП или че разкриха престъпната му намеса в укриване на документи, ли е "настъпление срещу гражданските свободи"? Не, настъпление си е точно срещу престъпните елементи, които го издигнаха и подкрепят. Да яхва един от 3-те все още летящи МИГ-ве в посока Москва и там Путин ще го награди с някой орден, както награди наскоро шефа на русофилите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар