В динамичната среда, в която живеем днес хората трябва да подхождат към информацията, която получават, критично и да я проверяват. Това мнение изказа в ефира на Bloomberg TV Bulgaria д-р Симона Велева, юрист и доктор по конституционно право.
"Медиите трябва да са изключително отговорни, защото самите журналисти често могат да бъдат жертви на дезинформация. В днешно време в морето от информация има много идеи, които могат да ни подведат", коментира експертът.
По думите ѝ аудиторията трябва да се доверява на медиите, които са достоверни.
Велева говори за значението на солидарността в журналистическата гилдия и въпросът за прилагането на еднакви етични стандарти от всички медии.
"Медиите трябва да са по-отговорни по отношение на своята саморегулация и приемането на етични стандарти, по които да работят. Много е важно темата за свободата на словото да не се симплифицира, защото проблемите са многопластови и разнопосочни", посочи тя .
Велева смята, че законодателните недостатъци са свързани с реда за достъп до обществена информация.
"Няма бързо производство за достъп до обществена информация. Няма закон за печата. Онлайн и печатните медии са под съвсем различен режим спрямо радиото и телевизията", напомни тя и отбеляза, че въпросът при големи платформи като Facebook е дали трябва да се регулират обществените отношения.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана