България е сравнително тромава по отношение на привличането на инвеститори. Необходимо е съкращаването на административни процедури и намаляването на данъци. По-доброто определяне на местните данъци и такси, най-вече на данъка върху дохода, в рамките на общините, също е препоръчително. Това мнение изрази Адриан Николов, икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ), в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Николов коментира и темата за икономическите данни на отделните страни в еврозоната за второто тримесечие и тези за икономиката на САЩ. Според икономиста, разликата, която се наблюдава сред данните на отделните държави, е следствие от две обстоятелствата. Първото е състоянието на членките в еврозоната преди кризата, като например Италия и Испания, плъзгащите се по ръба на рецесията още през 2019 г. Другият важен фактор е реакцията в отговор на пандемията.
Според Николов ударът върху туризма също има значение в случая. По думите на експерта друг важен фактор при икономическите данни е процесът около Brexit, който влияе върху имотния пазар в Испания.
Николов изрази притеснения относно високото ниво на безработица в САЩ, което се наблюдава през последните два месеца.
Относно мерките на Европа той посочи схемата за частична безработица като елемент на социалност, която запазва относително структурата на пазара на труда от щетите на пандемията, но пък насочва страните към използване на мащабни стимули като спасителния план от 750 млрд. евро.
"Не се знае дали средствата ще насърчат структурните реформи, или ще генерират безсмислени проекти както досега", твърди Николов, добавяйки: "От европейските страни Германия бе най-добре подготвена да отговори на здравната криза".


Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
СЗО: Над 1300 души са загубили живота си заради горещините в Европа
Четиринадесет души загинаха, след като хеликоптер на петролната компания "Сауди Арамко", се разби
Тайната на спокойния понеделник: Ритуал за щастлива седмица
преди 5 години абе ***... кви инвестиции при това некадърно и крадливо правителсто и при тая продънена съдебна система отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ами напишете за сделката с Vivacom и ще ви стане ясно защо няма инвеститори!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Като първо- ние сме в ЕРМ 2, ако не ти е известно!!!Като второ - почвай да пишеш кои са тия плодове и несметни богатства от приемането в чакалнята и защо още не са потекли към финансовата ни система??!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Необходимо е също да сме малко по-умни и да не си пречим сами. Защото вместо да берем плодовете от членството ни в ЕРМ-2, в момента събираме камъните на протестиращите!И това не е случайно - ако се върнем към призива на (п)РЕЗИДЕНТА за оставка на законно избраното правителство и Главен прокурор на РБ - ще си примомним, че това се случи точно в навечерието на приемането ни в ЕРМ-2, два дни преди това. За досетливите връзката с познати партии, чужди държави и обвиняеми олигарси не е случайна! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Мерките са простички ! Когато стане възможно да си направиш ООД в България в 23 през нощта онлайн легнал в леглото и да имаш ДДС номер след 2-3 часа значи сме на правилния път. Тук мога спокойно да добавя хилядите наредби от типа на наредба 18 и т.н. и такива където когато п р ъ д н е ш ... трябва да попълниш някакъв документ ....... А да не говорим,че имаш строително разрешение строиш влагаш примерно 20 милиона и после излизат 5 индивида на палатка пред строежа ти и искат да го събориш .... какво правиме другари ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар