България настоява за единно решение за ваксината на AstraZeneca. Това се разбира от позицията на министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на среща със здравните министри на страните от Европейския съюз, съобщава БГНЕС.
Общоевропейски подход, основаващ се на солидни научни становища на Европейската агенция по лекарствата, е правилното решение, категоричен е българският здравен министър и добавя, че това е в интерес на всички граждани и регулатори.
Представителите на страните членки на ЕС не достигнаха до обща позиция относно употребата на ваксината AstraZeneca въпреки призива на Европейската комисия да намерят "възможно най-координиран отговор", но се съгласиха, че са необходими повече проучвания за нейното въздействие.
Здравните министри от блока се срещнаха чрез видеоконференция, за да анализират заключенията на Европейската агенция по лекарствата (EMA), която потвърди „възможна връзка“ на AstraZeneca с необичайни случаи на тромби, въпреки че поддържа положителното си мнение за ползите от ваксината.
Късно снощи стана ясно, че ваксината на AstraZeneca няма да се прилага на хора под 30-годишна възраст във Великобритания, припомня БНР. Белгия ограничи употребата на продукта при хора над 55 годишна възраст. В Италия ще се препоръча ваксината да се прилага само на хора над 60 години, като официални представители заявиха, че имунизациите с този препарат няма да бъдат забранени.
Испания ще прилага ваксината на AstraZeneca само на хора във възрастовата група между 60 и 65 години.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?
преди 5 години Костадин Ангелов: България настоява за единно решение за AstraZeneca Кой ти дава право да говориш от мое име бее **о3$.а9*!0?2@-к отговор Сигнализирай за неуместен коментар