Към момента ресорното Министерство на строителството и благоустройството не разполага със средства да се разплати с „Автомагистрали - Черно море“ и чака актуализацията на бюджета. Това каза на извънреден брифинг служебният министър Виолета Комитова по повод днешния протест и блокада на пътни участъци от частната фирма "Автомагистрали - Черно море" заради неизплатени заплати.
„Автомагистрали - Черно море" има договор с държавното дружество "Автомагистрали", който е в онази обща тема със свръхдоговарянето. Нашето дружество си е позволило да извърши свръхдоговаряне, да дава работа на фирми, без да има осигурено финансиране“, каза Комитова.
„За миналата година имаме бюджет на АПИ за 350 млн. лв., а сме дали работа за 1,5 млрд. лв. да се извърши от фирмите. Какво се прави в тази ситуация?“, попита Комитова по време на брифинга.
Тя уточни, че дори да бъдат намерени средства, не е съвсем ясно ако МРРБ се разплати, дали това няма да бъде в нарушение на няколко закона.
По този повод ще бъде отправено запитване до прокуратурата дали ведомството има право да се разплати със служителите на частното дружество.
Служебният регионален министър прогнозира, че в същата ситуация ще изпаднат и много други фирми, защото пробойната, създадена от предишната власт по тази схема, е в размер на 1,5 млрд. лв.
„За да бъдат осигурени пари, е нужно Народното събрание да приеме актуализация на бюджета“, подчерта Комитова.
Думата взе и инж. Ивайло Денчен, председател на УС на АПИ, който добави, че се търсят законови начини, за да могат да бъдат разплатени чаканите средства. „Една актуализация на бюджета би ни помогнала да се разплатим нормално с тези фирми и работата да протича нормално“, завърши той.
В началото на юли МРРБ осигури 10 млн. лв. за първоначално плащане на „Автомагистрали – Черно море“ АД за ремонта на участъка от магистрала „Тракия“ между Чирпан и Стара Загора. Компанията има да получава от държавната „Автомагистрали“ общо 40 млн. лв. за изпълнените строително-монтажни работи.


18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат