Партиите в управляващата коалиция ще се задържат, ако имат дългосрочна визия. Това коментира Боряна Димитрова, управител на "Алфа рисърч", в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
По думите ѝ единственото нещо, което може да донесе стабилност, е промяната, оздравяването, реформата вътре в партиите.
„Предстои да видим способността на политическите партии да отстояват една по-дългосрочна визия. Дори и краткосрочното решаване на проблемите означава да имаш визия в дългосрочен план“, посочи социологът.
"Дали партиите от управляващата коалиция ще бъдат способни на такива дългосрочни решения ще зависи в голяма степен от това дали самите субекти вътре в тях виждат себе си като дълготрайно присъстващи в българската политика, или смятат, че те ще имат един кратък хоризонт, в който трябва да се максимализират ползите от определени действия, а след това да напуснат сцената", каза Боряна Димитрова.
Според нея това, което привлича избирателите днес и ги кара да имат по-голяма степен на доверие, са политици и политически субекти с ясна заявка за разрешаване на проблеми, които не използват практики, които са се дискредитирали в годините.
„На повърхността излизат партии, които заявяват категорично битка с корупцията, битка със зависимостите и поставят на масата разрешаването на текущи икономически, социални и здравни проблеми“, посочи социологът.
„Всяко ново управление, което идва, включително и сегашното, започва да гради свое собствено статукво. Партиите на промяната градят днешното статукво. Имаме заявени намерения, има и заявени цели, но има още твърде малко материал, за да кажем обективно как ще се случат нещата - дали по нови правила, или ще се влезе в старите обувки“, коментира Димитрова.
Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.


Времето във Варна на 5 декември 2025
Огнеборците потушиха 31 пожара през последното денонощие
Един загинал в катастрофи през последните 24 часа
Честваме паметта на преподобните Сава Освещени и Нектарий Битолски
ПП-ДБ внася вот на недоверие срещу кабинета днес
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Четирима са убити от армията на САЩ при нов удар срещу корабче заради наркотрафик
Израел е допуснат на "Евровизия" догодина, 4 страни ще бойкотират конкурса
ПП-ДБ ще внесат вота на недоверие към кабинета "Желязков"
Роденият в Беларус Роман Хофман оглави Мосад
Изплащат от днес пенсиите и коледните добавки