IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Преброяване 2021: Населението на България се стопи с 10% за 10 години

Само 34% от българите са се преброили електронно, показва предварителната оценка. Окончателните резултати ще бъдат обявени до края на 2022 г.

12:35 | 06.01.22 г. 54
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Населението на България към септември 2021 г. е 6 520 314 души. Това показва предварителната оценка на "Преброяване 2021", която беше представена на пресконференция на председателя на Националния статистически институт (НСИ) Сергей Цветарски след проведеното национално преброяване, продължило от 7 септември до 10 октомври 2021 г.

Предстои все още данните да бъдат уточнявани след въвеждането на преброителните карти. Окончателните резултати няма как да са готови преди март тази година, уточни Цветарски, цитиран от bTV. Крайните и окончателни резултати от преброяването предстои да бъдат обявени до края на 2022 г. 

Преброени са 2 813 847 домакинства, или средно в едно домакинство живеят по 2,3 лица.

Само 34% от българите са се преброили електронно по време на кампанията, като това е една от причините обработката на данните да се забави. 

Оценката потвърждава задълбочаването на негативните демографски тенденции, съществуващи през последните 30 години в страната - намаляване и застаряване на населението, обезлюдяване на отделни територии на страната вследствие на отрицателния естествен прираст и миграционните процеси.

Брой на населението според преброяванията

От НСИ регистрират намаление на населението през последните четири преброявания, като най-голямо е то при преброяването през 2021 г. - с 844 хил. души, или с 11,5% спрямо 2011 година.

Естественият прираст за периода 2011 - 2021 г. е в размер на минус 448 хил. души, или 53% от общото намаление за периода. Останалите 47% се дължат на отрицателното салдо на външната миграция през периода.

Половата структура се запазва. Според оценката към 7 септември 2021 г. жените са 3 397 357, или 52,1%, а мъжете - 3 122 957, или 47,9% от населението на страната.

Разпределението на населението по възрастови групи показва задълбочаване на процеса на застаряване. Делът на лицата на възраст 65 и повече навършени години се увеличава с 5,4 процентни пункта спрямо 2011 г. и с 9,6 процентни пункта спрямо 1992 годна.

Намаляват броят и относителният дял на децата и лицата в активна възраст. Ако през 1992 г. 24% от населението е било до 17-годишна възраст, а 14% са били възрастните хора над 65 години, сега е точно обратното – 14% от населението е до 17 години, а 24% са над 65-годишни.

Относителен дял на населението по възраст според преброяванията

Наблюдава се продължаващо обезлюдяване на определени територии от страната.

Увеличава се населението в градовете, като 74% от населението на страната живее в тях. Спрямо преброяването през 2011 г. само София увеличава населението си с 14,7%. Всички останали области регистрират намаление на населението, като то варира между -8 и -26%. В селата пък живеят 25,7% от населението на страната.

Прираст на населението между преброяванията

Най-малка остава област Видин с население 74 хил. души, а най-голяма е област София с 1,48 млн. души.

Жилищата в страната са 4,182 млн. и се увеличават с 295 хил. спрямо 2011 г. Най-много жилища има в София, Пловдив, Бургас и Варна. Сградите се увеличават с 36 хил. (1,8%) спрямо 2011 г. Това се случва основно в градовете, където има развит туризъм: най-много във Варна, Бургас, Благоевград и Смолян. Сградният фонд в селата намалява.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

33
rate up comment 10 rate down comment 0
khao
преди 2 години
коментарите са показателни... хората изчезват, но се коментира липсата на роби, ужас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 6 rate down comment 5
abdul
преди 2 години
съгласен съм с това "На кратко - работа има, робите свършиха."В заводите отдавна работят роботи, не хора. В най-лошия случай са полуавтономни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 6 rate down comment 5
mrynmryn
преди 2 години
Ако не си забелязал, така работи интернет рекламата - няма нужда да ти предлагат дамски превръзки, ако си мъж, защото и рекламата струва пари, а това няма да доведе до никакви приходи. Аз примерно имам профил в линкдин, така си смених и работата. Фирмите винаги търсят хора с опит, а такива рядко стоят и ровят джобса безразборно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 10 rate down comment 1
mrynmryn
преди 2 години
Съгласен съм до някъде. България има нужда и от ниско квалифицирани работници. Последните две години по морето не дават много заплати, защото не очакват силен сезон и няма кой да работи за 600лв на месец, за това викаха молдовци. Това е само сезонно, така че едва ли е такъв проблем за момента, но представи си, че отвори голям завод, където мнозинството от персонала ще се научи в последствие и не им трябват инженери, от къде ще ги вземат? Примерно в един магазин до нас, редовно търсят хора, вероятно и те не плащат големи пари. На кратко - работа има, робите свършиха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 5 rate down comment 3
terziеv
преди 2 години
Няма лошо. Така на човек се падат все повече банани. В интерес на истината сме ок. 6 млн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 5
kmilchev
преди 2 години
То зависи какво човек може да купи с тези пари. Високата средна заплата винаги върви пропорционално с високите разходи и висок данък. Виж този сайт ***.numbeo.com и може човек да ги види за всеки град по света. За Полша ме учуди, че нетните им заплати са само 30-35% по-високи от българските, но разходите са им 40-45% по-големи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 7
kmilchev
преди 2 години
В момента правителството на Полша е обявено от Брюксел като "недемократично". Всеки ден плащат глоби по 1млн евро на ЕК. Европарите им ги бавят нарочно. Най-вероятно ще има още наказания. На това независима държава ли му казваш или на периферия подобна на България?.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 9 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ее, щом 1200 евро средно са ти малко, в Германия средната заплата е само 2 пъти по-висока. А 1200 евро за рашките са немислими с тяхните 450 евро средно. Полша мина в списъка на развитите държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 8 rate down comment 9
zelka007
преди 2 години
каква периферия е полша ... ?! ... нещо си се объркал ... като махнеш петрола от БВП-то на рассия , поляците я слагат в млакия си джоб на дънките ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 6
zelka007
преди 2 години
всеки отвсякъде те таргетира за нещо ... аз понеже нямам профили по мрежите , по имейл ме таргетират постоянно за какво ли не , кой ли не ... :))) ... най-екзотичното предложение за съвместен бизнес ми е от афганистан , през БТПП са ме намерили , понеже там има регистрация като производител , и си беше баш в областта дето копам , баш от фирма дето си се занимава със същото ... иначе почти от цяла Европа , дестинации каквито се сетиш ... даже са като се замисля , имаше и едно от япония , тяхна верига магазини , с тях по факс си комуникирахме , още нямаше имейли ... хех , една бразилка идва веднъж , беше тръгнала на обиколка из Европа да си предлагат нещата , бяха ми отделили време и на мен ... :))) ... не го приемай лично , пробват , не знаят откъде ще изкочи зайчето ... българска поговорка : с питане и до цариград се стига ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още