България кандидатства с железопътната отсечка Медковец – Срацимир за финансиране от Механизма за свързване на Европа (МСЕ), съобщават от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Проектът предвижда жп линията да преминава по ново трасе, с което общата му дължина ще бъде намалена с 14 км, а скоростта за движение на влаковете – увеличена до 120 км/ч за товарни и 160 км/ч за пътнически, допълва се в съобщението.
Индикативният бюджет на проекта е 292 млн. евро.
Отсечката е част от жп линията Видин – София. Това е най-скъпият проект, за осъществяването на който се говори вече два програмни периода. Оценките показват, че модернизацията на жп отсечката ще струва над 2 млрд. евро заради тежкия терен и високата проектна скорост (до 160 км/ч).
Друг фактор, който спъва осъществяването на проекта, е очакваният по-малък обем превози на товари, тъй като Румъния ги пренасочва към черноморското си пристанище Констанца. Това води до невъзможност проектът да се изплати в обозримо бъдеще, според заключение на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) от 2016 г.
Тогава агенцията посочи, че няма смисъл да се започва строителството на скъпо трасе, след като Румъния не е започнала да го строи, въпреки че Гърция отдавна приключи с ремонта на жп линията след границата с България.
Жп линията Видин – София е част от коридора „Ориент/Източно Средиземноморие“ на Европейския съюз (ЕС), който е приоритетен за блока.
По тази покана на Механизма за свързване на Европа България е подала осем проекта, става ясно от съобщението на транспортното министерство. Четири от предложенията са на ДП „Пристанищна инфраструктура“. Те включват проекти за закупуване на ледоразбивач за река Дунав; за рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас; за проучване на възможностите за електрификация на речните пристанища и за определяне на потенциални точки за изграждане на платформи за комбиниран превоз в пристанище Русе.
Три проекта са подадени от компании в частния сектор. Дейностите включват изграждане на паркинг зони за тежкотоварни превозни средства в Елин Пелин, Русе и Видин; развитие на мултимодална логистична платформа София-Запад и създаване на ново корабно място на пристанищен терминал Бургас-Запад със железопътна връзка и системи за зареждане на корабите с електричество.
Срокът за одобрение на проектите от Европейската комисия е до средата на 2022 г.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?