Обезщетението за отглеждане на малко дете от 1 до 2 години да стане 310 лева от 1 юли, одобри на днешното си заседание Министерският съвет. Увеличението е част от пакет от социални мерки за най-засегнатите от кризата.
Общите средства за финансиране на мерките през 2013 г. са в размер на 26,9 млн. лв. Те ще бъдат осигурени чрез преструктуриране на разходите в рамките на утвърдените бюджети на Държавното обществено осигуряване и на Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
Припомняме, че депутатите одобриха на първо четене законопроект за увеличаване на обезщетението за отглеждане на дете между първата и втората година. Размерът става 310 лева, но конкретната дата тогава не беше посочена. В деловодството на 42-то Народно събрание бяха внесени два аналогични проекта - на ГЕРБ и на БСП. Този на ГЕРБ предвиждаше увеличение от 1 юли, а на БСП - от 1 октомври.
Вчера левицата настоя правителството да направи точна преценка и увеличението да стане възможно най- скоро, още от 1 юли. Тогава БСП поиска още детските надбавки да се увеличат на 50-60 лева.
За да бъдат увеличени майчинските от 1 юли, са необходими 17 млн. лева, вече изчисли социалният министър Хасан Адемов.
След заседанието на правителството стана ясно още, че ще бъде увеличена еднократната целева помощ за първокласници от 150 лева на 250 лева за семействата, отговарящи на условията за социално подпомагане. С парите ще бъдат подкрепени 45 хил. деца. Първоначално се предвиждаше помощта да бъде увеличена двойно и да стане 300 лева.
Ще се разшири и кръгът от хора, които имат право на достъп до целеви помощи за отопление за новия отоплителен сезон. Номиналното увеличение на границата за достъп до целевата помощ е в размер на 15 лева за всички групи.
Очаква се пресконференцията на премиера Пламен Орешарски и министрите на финансите и социалната политика Петър Чобанов и Хасан Адемов, на която ще бъдат дадени подробности за мерките.
Още новини от България можете да прочетете в Dnes.bg


Ще доведе ли "справедливата стойност" до по-ниски цени на храните?
Един загинал, а друг с опасност за живота след тежък инцидент с делтапланер в Несебър
Персеидите достигат пика си: Небесно шоу с до 100 падащи звезди на час тази нощ
Гълъб Донев: Минималната заплата трябва да бъде 50 на 100 от средния размер на основната заплата
Спешно търсят кръв за жената, подпалена от съпруга си в село Медовец
Фючърсите в САЩ нарастват преди ключовите данни за инфлацията
Европа повежда ралито: По-евтин пазар с по-добри отчети
Новините в развитие
САЩ готвят нови правила за криптоиндустрията, докато Законът за яснота буксува
Колумбия спря почти изцяло износа на кафе след смъртоносното земетресение
Продажбите на коли на ток растат, но Tesla e сама срещу китайците
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Путин спря кортежа си заради деца в Новосибирск пред... празна бензиностанция ВИДЕО
И Гюров нападна Радев: Истинският лидер не търси кого да обвини
ГЕРБ: Радев не е политически коментатор, а министър-председател
След екшъна на “Тракия”: Инфлуенсърът Стоян Колев отива на съд (ВИДЕО)
преди 13 години Така е, но трябва да се съгласим, че и майките доста преиграха с тези майчински. Имаше демонстрации наскоро и проблемът не беше да се върнат на работа, а да имат повече майчински, че не стигали парите. Истината е една - на мамите ми се струва не им се бачка много много... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Това, за което говориш се прави в развитите страни. Имам позната, която почна работа 6 месеца след като роди, защото както ти казваш няма как да и се пази мястото.В България обаче се прави политика с популизъм. От тази мярка най много ще намажат пак ***, които няма да спрат да раждат, но нали това са основните избиратели в момента на управляващите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Новото правителство трябва да се пребори с тежко наследство, в което нищо не функционира. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ааааааааа сакън , това е идея на Дянков и Борисов . Те са опасни ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Вместо да им дават тези пари, по-добре да ги бяха наляли в строителството на детски градини и ясли и да намалят срока на майчинство. Или в програми, които да стимулират работодателите да наемат мйки с малки деца. Несериозно е да се мисли, че една жена, дето 2 години е стояла вкъщи да сменя памперси ще се върне и ще бъде 100% работника от преди. Освен това, на нейното място обикновено е дошъл друг, дето се е обучил и сега трябва рабтодателят да уволни кадърния, че да върне стария си кадър. А и да си кажем истината, повечето майки се връщат по-рано на работа. Не мисля, че тази промяна ще донесе нещо положително, по-скоро е популизъм. И за тези, дето сега ще ме заплюят държа да кажа, че и аз гледам бебе, но предпочитам да имам възможност за работа, отколкото по-високи майчински... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да даваш пари без реформа в социалното подпомагане е като да наливаш вода в пясъка.Продължава политика за създаване на вечни безработни с 5 -6 деца които да вземат хилядарка без да си мръднат пръста. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Да даваш пари без реформа в социалното подпомагане е като да наливаш вода в пясъка.Продължава политика за създаване на вечни безработни с 5 -6 деца които да вземат хилядарка без да си мръднат пръста. отговор Сигнализирай за неуместен коментар