Българската банкова система е стабилна и здрава. Има изолирани случаи, за които са предписани мерки за разрешаването на въпросните проблеми. Това мнение изрази Илиан Георгиев, главен изпълнителен директор и член на управителния съвет на Българо-американска кредитна банка (БАКБ), в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Генералната тенденция в българската банкова система през 2019 г. е завършилият преглед на качеството на активите във връзка с кандидатурата за еврозоната и резултатът от това.
"Втората тенденция е продължаващият ръст на активите на банковата система и увеличеното кредитиране – в бизнес сегмента има ръст на нетните кредити, но и в потребителското и ипотечното кредитиране", посочи той и като трета тенденция очерта продължаващата консолидация в сферата и ефектите от нея.
"В топ 5 са около 80% от активите в банковата система. Чакаме обединението на Банка ДСК и Експресбанк", напомни Илиан Георгиев.
Банкерът каза, че всяка година регулациите към банките се увеличават – както по линия на чисто банкови регулации, но така също и за защита на потребители и данни.
"Анонсирано е увеличение на антицикличния буфер от страна на БНБ. Ще трябва да заделяме повече капитал", коментира Георгиев.
Банкерът съветва потребителите да не са доверчиви. Според него основното послание е, че няма лесни пари.
Георгиев изтъкна, че по отношение на дигитализацията в банковия сектор продължава тенденцията за създаване на зони за самообслужване, свиване на клоновата мрежа, предоставяне на онлайн услуги и преквалификация на служители.
"2019 г. за Българо-американската кредитна банка е добра. Продължаваме с разширението си като размер на активи и показатели за печалба", отбеляза главният изпълнителен директор на БАКБ. Като важен момент Илиан Георгиев открои участието във фонд за финансиране на дигиталната икономика за стартиращи фирми. "Вторият успех е развитието в бизнеса с физически лица", добави той.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина