Под натиска на коронакризата нетната печалба за шестмесечието на Първа инвестиционна банка се свива пет пъти до 21,7 млн. лв. в сравнение с юни 2019 г., когато беше 94,2 млн. лв., става ясно от консолидирания отчет на кредитната институция.
От банката обясняват, че основните причини за това са две. От една страна е ръстът на обезценките, които са 57,6 млн. лв. към края на второто тримесечие на годината, докато преди година бяха 32,6 млн. лв.
От ПИБ припомнят, че през юни 2019 г. банката отчете еднократен приход от преоценка на инвестиционни имоти в размер на 73 млн. лв., докато в последния отчет по това перо сумата е 2,3 млн. лв. Като се извади техният ефект, се вижда, че въпреки негативните ефекти на коронакризата върху българската икономика банката успява да запази нивата си на печалба от основна дейност.
Балансовото число на банката към 30 юни достига 9,998 млн. лв., като в сравнение с година по-рано ръстът е 4,8%.
Депозитите в ПИБ са в размер на 8,5 млрд. лв. и отбелязват ръст с над 200 млн. лева, след като преди година бяха 8,3 млрд. лв.
Икономиката на страната и банковото кредитиране през първата половина на годината са под натиска на негативните ефекти от COVID-19. Въпреки това кредитната активност на банките към бизнеса не беше замразенa.
Отпуснатите от ПИБ заеми по балансова стойност в края на второто тримесечие са в размер на 6 млрд. лв., като нарастването само за първите шест месеца на 2020 г. е 156 млн. лв.
Банката прибавя от началото на годината и нови 23,3 млн. лв. към кредитния си портфейл от малки и средни предприятия и той достига до 792 млн. лв.
През първото полугодие на тази година общите приходи от банкови операции са на стойност а 168 млн. лв. като отбелязват минимален спад от 8 млн. лв.
Нетният лихвен доход към 30 юни е в размер на 114 млн. лв., а нетният доход от такси и комисиони е 44,8 млн. лв.
Коефициентът на ликвидно покритие на банката към края на юни достига 191,44 %, а коефициентът на нетно стабилно финансиране 126,66 %, показвайки стабилна ликвидна позиция.
Коефициентът на капиталова адекватност на ПИБ към 30 юни нараства значително в сравнение с юни 2019 г. и достига 19,69 % (17,38% юни 2019 г.).
Адекватността на капитала от първи ред е също нараства до 19,69 %, а съотношението на базовия собствен капитал от първи ред е 15,99 % при 14,54% преди година.
Регулаторният собствен капитал на ПИБ е 1,354 млн. лв.
В началото на юли Първа инвестиционна банка успешно приключи процедурата по увеличение на капитала си чрез емитиране на нови 200 хиляди акции. Новите акционери на банката са Българската банка за развитие с 18,35% и Valea Foundation със 7,87%, която е собственост на чешкия милиардер Карел Комарек.
Investor.bg припомня, че от ПИБ посочиха тогава, че след увеличението на основния капитал със 195,424 хил. лева, коефициентът на обща капиталова адекватност ще достигне 22,52% в сравнение с 19,57% към 31 март 2020 г.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Министрите Абровски и Шишков ще инспектират строителството на обходния път на Кресна
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри