Облигациите на страните от еврозоната в бъдеще могат да бъдат издавани от централизирана администрация, а бюджетите им да бъдат одобрявани със съгласието на политическите лидери на валутния съюз, предложи член на борда на директорите на Европейската централна банка (ЕЦБ), съобщава Financial Times.
Предложението на Лоренцо Бини Самахи представлява най-радикалната до момента инициатива, имаща за цел да предотврати повторението на дълговата криза в еврозоната.
Приемането на подобно предложение би представлявало огромна стъпка към политическата интеграция на страните от еврозоната и илюстрира натиска на централната банка върху европейските правителства за намирането на адекватен изход от ситуацията.
Според Смагхи, чиято идея включва и забрана за фалит на страните от еврозоната, европейските политически лидери често не разбират как оперират финансовите пазари.
Той призова и за по-голяма централизация на банковия надзор в Европа, за да не се позволява на националните регулаторни органи да облагодетелстват местни финансови институции. Смагхи даде за пример рисковете, на които ирландската банкова система е изложила останалата част от еврозоната.


През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Флора „Варна“ 2026 превръща центъра на града в цветна градина
Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Политическата криза във Великобритания тревожи купувачите на облигации
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Спецакция срещу имотните измами: Задържани са знакови лица, сред тях - Джеймса
Проблеми в транспорта: Липса на кадри, остарял автопарк, лошо заплащане
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%