Швейцарската банка UBS, която обяви, че е понесла загуби в размер на 2 млрд. долара от неоторизирана търговия, може да претърпи понижение на рейтинга си, след като Moody’s я постави под наблюдение, съобщава Bloomberg.
Наблюдението е фокусирано върху „слабостите при управлението на рисковете в UBS, които си проличаха“ при последния скандал, както и ненадеждния контрол в банката, посочват анализатори на Moody’s.
„Като се има предвид добрата ликвидност и капиталова позиция на банката, UBS може да преодолее загубата“.
Скандалът подкопава усилията на изпълнителния директор на UBS Освалд Грубел да възстанови институцията, след като банката отчете загуби преди данъци в размер на 57,1 млрд. швейцарски франка за три години до края 2009 г.
Moody’s посочва, че ще оцени как последните събития ще се отразят върху способността на компанията да повишава приходите си при „контролирано ниво на риск“.
„Загубите поставят под въпрос доколко успешно компанията може да приключи възстановяването на инвестиционното си банкиране“, се казва в изявлението на Moody’s.
„Продължаваме да сме загрижени за способността на мениджмънта на UBS да изгради ефективна рамка за контрол и здравословна култура на управление на рисковете, като в същото време да успее да възстанови позициите на банката в определени пазарни сегменти“, посочва Moody's.
Във връзка с загубите на банката лондонската полиция е арестувала Куеку Адоболи, служител на UBS, съобщава източник на Bloomberg, пожелал анонимност.
Провежда се разследване и „според настоящата оценка загубите са в диапазона от около 2 млрд. долара“, се казва в изявление на UBS от 15 септември, третата годишнина от колапса на Lehman Brothers Holdings Inc.
Наблюдението на Moody’s ще оцени рейтинга за финансовата адекватност на банката, дългосрочния дългов рейтинг и рейтинга по депозитите, се казва в съобщението на агенцията.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие
Новолунието в Лъв променя живота на част от зодиите
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври