Номинираният за министър-председател на Италия Енрико Лета е започнал „обнадеждаващи“ преговори за сформирането на ново правителство, но „съществени различия“ между него и дясноцентристката коалиция на Силвио Берлускони ще забавят процеса, предаде Ройтерс.
Лета коментира, че и днес ще продължи да оценява шансовете си да състави широка коалиция.
„Мисля, че имаме нужда от повече време, защото сме в период на дълбока и взаимна опозиция и различията, които остават, все още са значителни“, каза Лета пред журналисти след двучасова среща с представители на „Народ на свободата“ на Берлускони. „Всички ме окуражават, но това не решава проблемите“, допълни той.
Президентът на Италия Джорджо Наполитано, който посочи Лета за нов премиер в сряда, настоява да се сформира широка коалиция преди отварянето на финансовите пазари в понеделник. Наполитано планира освен това да поиска от парламента да гласува вот на доверие на новото правителство по-късно през следващата седмица, информират запознати източници, пожелали анонимност.
Делегацията на „Народ на свободата“ е поискала от Енрико Лета той да се съгласи да се фокусира върху приоритетни мерки за насърчаване на икономическия растеж, както и да намали данъците, за да спечели подкрепата на партията, съобщи нейният секретар Анджелино Алфано.
„Удовлетворени сме от начина, по който протече срещата (с Лета – бел. ред.), но сме внимателни, понеже все още има нерешени проблеми“, допълни Алфано.
Той поясни, че „Народ на свободата“ търси подкрепата на Енрико Лета по 8 мерки за съживяване на растежа, включително намаляване на данъците за бизнеса, който назначава млади хора на работа, намаляване на бюрокрацията и премахване на имотния данък.
Премахването на имотния данък и връщането на парите на данъкоплатците, които са го внесли, беше в основите предизборната платформа на дясноцентристката коалиция, припомня агенцията.
Енрико Лета се смята за способен да формира правителство и да управлява консенсусно. Резултатите от проучване на общественото мнение на италианската държавна телевизия сочат, че 43% от избирателите одобряват неговата номинация.
По думите на Силвио Берлускони обаче не е от съществено значение кой ще оглави следващото правителство на Италия, стига той да продължи с реформите. „Важното е да има правителство и да има парламент, който да може да одобрява различни мерки, от които се нуждаем, за да излезем от кризата и рецесията и да се върнем на пътя на растежа“, коментира той в телевизионно интервю.
Движението на комика Джузепе Грило „5 звезди“ вече обяви, че ще бъде в опозиция, но ще подкрепя „специфични реформи“, и подчерта, че не желае да влиза в каквито и да било коалиции. Представители на движението са казали на Енрико Лета, че нямат никакви изисквания към бъдещите министри, освен че очакват, те да са експерти.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?
Предстоят най-скъпите летни екскурзии
Спирова и Денисиньо ще се борят за 50 000 евро в Hell’s Kitchen
Русия иска империята си обратно, естонските майки планират да я спрат