Във всички сектори на британския пазар на бизнес имоти до 2016 г. ще се завърне силният растеж на наемите, според прогнози на BNP Paribas Real Estate, цитирани от онлайн изданието Property Magazine.
Експертите очакват 2015 г. да е най-добрата за общата възвръщаемост както при търговските имоти, така и при офисите - малко под 12%.
На централния район на Лондон като цяло се падат около 47% от всички инвестиции в бизнес имоти във Великобритания от началото на тази година - около 12 млрд. паунда. Близо две трети от тях са насочени към сегмента на офисите, а други 20% са отишли за активи със смесена употреба.
Чуждестранното търсене продължава да има сериозен принос за обема на инвестициите, като 50% от сделките в Централен Лондон са сключени от чуждестранни купувачи. Около една пета от тях са от Далечния изток.
Благодарение на продължаващото силно представяне на Лондон тези чуждестранни средства в момента се инвестират по-активно и в регионите. Извън Лондон от началото на тази година са инвестирани общо 14 млрд. паунда, като една трета от средствата са дошли от чужбина.
Инвеститорите от Северна Америка продължават да се сред най-сериозните играчи в регионите, въпреки че потокът на средства от Близкия изток също се засилва и вече изпреварва инвестициите от Европа.
От BNP Paribas Real Estate очакват до края на годината общите инвестиции в имоти във Великобритания да достигнат около 35,5 млрд. паунда спрямо 33,5 млрд. паунда за миналата година.
Лондон ще завърши годината с по-добри резултати от останалата част от страната, като победителите по обща възвръщаемост се очаква да бъдат търговските имоти в Централен Лондон, офисите в Уест Енд и офисите в Лондонското Сити с обща възвръщаемост съответно 13%, 10% и 8,7%.
Другите пазари също се очаква да се активизират, като за логистичните имоти се очаква възвръщаемостта да бъде над 9%, малко над тази за супермаркетите. Промишлените имоти в национален мащаб ще изпреварват регионалните офис и търговски пазари, като се очаква при тях възвръщаемостта да е на ниво от 7,3%. Общата възвръщаемост за всички имоти през 2013 г. вероятно ще е 6,6%, прогнозират от компанията.
До 2015 г. наемите на първокласните офиси в Лондон ще достигнат нивата отпреди рецесията (1 291 паунда/кв. м в Ует Енд и 672 паунда/кв. м в Ситито), прогнозират още експертите.
През следващите пет години - до 2017 г., останалите пазари ще догонват Лондон, като прогнозите са за силна възвръщаемост от офисите в югоизточната част, следвани от логистичните и търговските центрове.


Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
Арестуваха силистренец, убил възрастен мъж в дома му за 350 евро
Ограничават движението в центъра за Празника на Варна
Варненските полицаи откриха големи количества дрога при четири акции през последните дни
Разсеяна шофьорка е виновна за огромното задръстване по пътя за курортите вчера
Нов недостиг на гориво в руски региони след атаките на Украйна срещу рафинерии
OpenAI отчита годишен темп на приходите от над $40 милиарда преди IPO-то
Т. Джамов: Все повече хора у нас имат интерес към бойните спортове
Колко пари спечели Божидар Саръбоюков от бронза на Европейското
Парфюм без пол: Разделението на „мъжки“ и „дамски“ си отива
Популярен аргумент срещу електромобилите беше разбит
Това е единственото BMW 8-Series E31 с дизелов двигател
Cadillac зарадва клиент със седан за 500 000 долара
Роботите в заводите не могат да заменят напълно хората
Продавате употребяван автомобил? Новите регулации на ЕС вече са в сила
Терзиев: Свикнал съм на критика, поздравявам кмета на Бургас
Пореден изверг влачи куче с кола в с. Брестница
Богданов: В програмата на ПБ има много думи, но никакви цели и цифри
Мери Бойс Бенд с концерт и изложба на остров Света Анастасия