IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейско - където се налага, национално - където е възможно

Съюзът не се радва на особено доверие сред населението на общността и затова се води дискусия как страните членки да си върнат правомощията

19:04 | 22.12.13 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Европейско - където се налага, национално - където е възможно

Европейският сюъз (ЕС) губи доверие. Доказателство за това е спадът в подкрепата за институциите на ЕС сред гражданите на почти всяка страна членка. Най-недоволни са жителите на Великобритания, където дискусиите дали страната да остане член на ЕС не стихват, пише New York Times.

Има две групи с предложения как да се възстанови доверието у институциите в Брюксел. Едната предлага гражданите да изказват своето мнение относно действията на Европейската комисия (ЕК) да кажем, като дават повече власт на Европейския парламент (ЕП) или като избират президент на ЕК. Другата предлага Брюксел да не се намесва в политиките на национално ниво.

Двете гледни точки обаче се базират на неправилно схващане. ЕС не разполага с демократи или обикновени хора. Малко от гражданите се чувстват наистина европейци. За тях по-ценна е националната принадлежност. Станахме свидетели на най-ниската активност на изборите за ЕП. Създаването на демокрация без демократи е истинско изкуство, но това няма да реши проблемите с доверието у институциите.

По-доброто решение е да се дадат повече правомощия за вземане на решение на национално ниво или с други думи – децентрализация. Това ще приближи властта по-близо до хората. Това е една от идеите на холандското правителство, базирана на принципа "Европейско - където се налага, национално - където е възможно". Според него времето, в което ЕС трябва да се превърне във "все по-тесен съюз" във всяка възможна област, една от основните цели от Договора за ЕС, е свършило. Според правителството на Великобритания компетенциите на ЕК се основават на подобни принципи.

Въпросът тогава е как точно да постигнем децентрализацията? Едно от основните искания на британските консерватори е правомощията на страната, дадени на Брюксел, да се върнат отново в Лондон. Великобритания има право да се откаже от еврото, да не участва в банковия съюз и да не участва в разговори по вътрешни въпроси.

Едно е да имаш възможност да избираш дали да прехвърлиш част от правомощията си на Брюксел, а съвсем друго е да си ги върнеш. Това е така, защото една държава може да налага вето, ако има опасност да изгуби правомощията си, но всяка друга държава може да се противопостави на опитите на тази страна да си ги върне. Нещо повече, ако страните можеха да избират кои закони на ЕС да следват, то ЕС щеше да разкрие това тяхно намерение. Дори и холандците се обявяват против нежеланието за участие.

Някои от старите британски консерватори вече не настояват толкова за връщане на компетенциите. Външният министър Уилям Хейг заяви, че Великобритания трябва да опита да реформира ЕС заради благото на всички, а не само заради благото на страната.

А как точно да се постигне това? Част от отговора се крие в осъзнаването, че решенията могат да се вземат децентрализирано, дори без да се прехвърлят правомощия от Брюксел. Договорът за ЕС вече съдържа два подобни принципа. Единият от тях е принципът на субсидиарността, според който решенията трябва да се вземат на това ниво от властта, което е най-близко до населението. Вторият е принципът на пропорционалността, според който законодателството на ЕС трябва да осигури минимума, достатъчен за постигането на определена цел.

Последна актуализация: 18:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
edimi
преди 10 години
А дано ама.....знаеш....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
edimi
преди 10 години
Баси, `що толкова "делнати" постове? То човек да не смее да напише мнение. А иначе, Жестоко ще бъдат "смазани" всички опити за отстояване на национално самосъзнание. НяКоИ нямат интерес от това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
Vesko94
преди 10 години
50% от средното на Съюза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
Vesko94
преди 10 години
Моето мнение е, че идеята за ЕС е малко сбъркана, защото как да има единна политика в различните области, когато има толкова големи диспропорции между различните държави? Напълно нормално е интересите на Германия, да речем, да са по-различни от нашите, тъй като БВП на човек в Германия(номинален) е 5 - 6 пъти по-висок от този в България и Румъния. Аз съм на мнение, че трябва да се променят правилата на членство в Съюза, като например страната кандидат да е достигнала поне 50% БВП на глава от населението(номинален) преди да стане член на Съюза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
Ще повярвам в проекта ЕС и в брюкселските зелки само ако дискусиите доведат до реални мерки, които да върнат суверинитета обратно в националните суверени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Хахаха. Ще се сетят те че тази огромна бюрократична машина неможе да работи, ама май ще е късно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още