Тайните протоколи от срещите на върха на ЕС от 25-и и 26-и март документират един сериозен спор. Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозо настоява целта за намаляване на броя на засегнатите от бедност европейци с 20 млн. до 2020 г. да бъде отбелязана писмено в документ. На това обаче стриктно се противопоставя германският канцлер Ангела Меркел. И в края на краищата е намерен компромис.
В своята наскоро излязла книга „Европейските кукловоди“ авторите Керстин Гамелин, кореспондент в Брюксел на Süddeutsche Zeitung, u Раймунд Льов, ръководител на бюрото на австрийската телевизия ORF в Брюксел, разкриват как се вземат решенията в столицата на Европа, след като са се добрали до тези иначе строго поверителни протоколи, а Investor.bg ще публикува в следващите дни и седмици откъси от книгата им.
„По отношение на борбата срещу бедността няма да има съгласие от страна на Германия. Звучи твърдо, но не става дума за задача на ЕС, това е компетентност на всяко едно национално правителство“, казва Меркел.
По думите ѝ, за да пребори бедността в Европа, ЕК трябвало да разполага с нужните финансови средства. Зад германското „Не“ се събира внушителен брой колеги. Холандският премиер Ян Петер Балкененде, подобно на Меркел християндемократ, подчертава: „Това са предразсъдъци пред целта за борба срещи бедността“. Защо да има десетгодишен план – повече работни места са нужни, те ще доведат до спад на бедността“.
Австрийският премиер Вернер Файман, който обикновено е на страната на Меркел, сега защитава плана на Барозо. „Борбата срещу бедността е решителна за един по-добър баланс между икономиката и социалните аспекти“. Необичайно мълчалив остава Никола Саркози. Иначе приказливият французин трудно може да се противопостави на една цел, за която в страната му има широка подкрепа. Същевременно обаче той не иска да навреди на добрите си отношения с Ангела Меркел.
Изходът от заплетената ситуация в крайна сметка намира Жан Клод-Юнкер. Християндемократът от Люксембург предлага типична европейска сделка – преработване на критериите, по които се дефинира бедността. Тя възлиза на 60% от средните доходи на дадена страна, включително и социалните плащания.
Сега по една сложна система статистиците добавят нови критерии, които решават какви са нуждите на всяко едно лице. С това групата на заплашените от бедност европейци става значително по-голяма. Трикът на политиците – ако изходната точка е много по-голямо число, то целта за намаляване с поне 20 млн. жители до 2020 г. става много по-лесно постижима. И така – компромисът е гласуван и приет.
Правителствените и държавни ръководители не са искали да рискуват, като във времената на милиардни харчове за спасяването на банките задраскат от дневния си ред точно темата за борбата срещу бедността. Но де факто с решението не се променя нищо...


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 12 години Кратко и ясно ни го защукаха,за вечни европИйски времена- бедните да го духат,спасението е за банките.Пълно припокриване с "еврооптимизъм" и евроидиотизъм".Честито аборигени! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години И за ОК е факт. Не и остава много май на европа по този начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да, знам.Така беше още от 90-те, когато аз бях студент.Немците изсмукваха всичко мотивирано да работи от България защото не можеха да накарат техните специализанти да се напънат за каквото и да било.Още тогава жените в Германия работеха само по около 6 месеца в годината а през другото време вегетираха на болнични.Въпроса обаче е, че намериха начин да внесат работяги от къде ли не и да ги изсмучат на максимум. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години В Германия има доста търтеи, социалната им система стимулира размножаването им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "блажени са маймуните" - не са! Всеки поставен маймунски (-) издава, че блаженството е безвъзвратно загубено!"започваме да забелязваме" е само началото! Тук отговори няма... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ех... блажени са маймуните, защото имат Господ създаден за тях в когото вярват без да се замислят. Кво ше прайм останалите, които започваме да забелязваме цялата тази тъпанарщина? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Значи "печатарите" манипулират СУБЕКТИВНО паричното предлагане противно на описваното в учебниците "нормално" и уж движещо се по определени ОБЕКТИВНИ закони независещи от местните маймунски правителства такова! И единствения критерии за обективност в учебниците, на независещите от маймуните закони и правила определящи паричното предлагане, те доказват едниствено именно с независимостта им от маймуните! => Маймуните вярват че приемат парите от "БОГ", именно защото ТЕ приемат да са маймуни!Ама обективното за едни се определя от субективното на други! И после занимават до втръсване маймуните с други проблеми и резултатни статистики... А вярата на маймуните, че един комсомолски секретар, (зависещ изцяло от назначени чиновници, изпълняващи субективните нареждания на назначилите ги), нямащ си дори и елементарна представа от процеса, решава или определя аргументи в тяхна "полза" е направо уникална! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Браво на Германия, браво на Меркел.И историята и животът в природата го е показало многократно - отстъпиш ли пред търтеите те се размножават светкавично и кошера безвъзвратно загива.Проблемите с бедността са преди всичко лични национални и правителствени проблеми и всяка страна за себе си трябва да намери начин да мотивира хората да работят усърдно за да живеят добре. Не е нормално да очакваш да не се напъваш за нищо и постоянно да ти дават от плодовете на чуждия труд докато ти само си търсиш извинения за мързела и некадърността си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар