Акциите на австрийската Raiffeisen Bank International, която има поделение и в България, поевтиняха силно на борсата във Виена, след като институцията съобщи, че конфликтът между Русия и Украйна ще повлияе негативно на финансовите ѝ резултати.
В ранния следобед книжата на банката се сринаха с над 12 на сто, а малко по-късно компенсираха част от спада до малко над 10 на сто до около 18 евро за брой, предава Ройтерс. От началото на годината книжата са се обезценили с една трета.
Заради по-високи разходи вследствие на кризата в Украйна Raiffeisen Bank предупреди, че може да отчете загуба за годината и така обезсърчи инвеститорите.
Годишната загуба ще бъде в размер на между 50 и 500 млн. евро, заяви главният изпълнителен директор на RBI Карл Севелда, цитиран от APA. В никакъв случай няма да има по-висока загуба, обяви той.
Базираната във Виена банка обоснова предупреждението си за печалбата с по-високи от очакваните рискови разходи в Украйна. Поради тази причина Raiffeisen Bank International сега очаква за цялата година да задели провизии в размер на 1,5 до 1,7 милиарда евро. Досега прогнозата бе за 1,3 – 1,4 милиарда евро. Отделно от това при дъщерното дружество Aval в Украйна може да се стигне до отписване на до 60 милиона евро.
И в Унгария се очакват съществени затруднения. Новите закони за валутните кредити и потребителските заеми ще костват на банката до 240 млн. евро. От тази сума през второто тримесечие на 2014 г. вече са били отчетени 67 млн. евро. Останалата сума се очаква да влезе в баланса за втората половина на 2014 г. Преди известно време банката оценяваше разходите си заради новото законодателство в Унгария на до 120 – 160 млн. евро. През първото полугодие дъщерното дружество в Унгария отчете загуба от 100 млн. евро.
Банката се отказа от планираната в началото на годината продажба на бизнеса си в Украйна, след като Крим беше присъединен към Русия.
Отвъд тези специални разходи оперативният бизнес отчитал стабилно развитие, заяви RBI. За 2015 г. се очаква печалба в средата на трицифрения милионен диапазон.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак